04/08/2021
Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Sağlık » Sıcak Havalar İçin Önerilen Sebze ve Meyveler

Sıcak Havalar İçin Önerilen Sebze ve Meyveler

Sıcak Havalar İçin Önerilen Sebze ve Meyveler
08 Ağustos 2014 Cuma 09:27 tarihinde "Sağlık" kategorisine eklenen "Sıcak Havalar İçin Önerilen Sebze ve Meyveler" yazısı 3661 defa okunmuştur.

Bunaltan sıcak havalarda hem serinlemenize yardımcı olacak hemde sağlığınızı koruyacak meyveleri merak ediyor musunuz ?

%96 oranında sudan meydana gelen MARUL demir, lif, c vitamini, folat ve beta karoten bakımından oldukça zengindir.

%90 oranında sudan meydana gelen KAVUN düşük kalorisi sayesinde kilo aldırmayan oldukça faydalı bir meyve çeşididir. Yağsız ve kolestrolsüz olan kavun iyi bir A ve C vitamini kaynağı olmasının yanı sıra potasyum bakımından zengindir.

Çocuk düşük bir sodyum miktarına sahip olan KARPUZ %92 oranında sudan meydana gelmektedir. Kalori bakımından zayıf olan karpuz kilo almaktan korkan bayanlar için özellikle tavsiyemizdir. Yağsız olan karpuz yüksek miktarda C vitamini içermektedir.

Sıcak havalarda serinlemenize yardımcı olacak NANE'nin soğutucu etkisi bulunmaktadır. Diyet lifi açısından oldukça zengin olan nanenin uzun yıllar boyunca bedeni ve beyni sakinleştirici özelliği bulunmaktadır. Hazımsızlık problemi yaşayanlar için faydası oldukça büyük olan nanenin ağrı kesici özelliği bulunmaktadır.

Büyük çoğunluğu %96'sı sudan oluşan SALATALIK, yaz sıcaklarında serinlemenize yardımcı olabilir. K vitamini açısından zengin olan besin düşük kaloriye sahiptir. Orta büyüklüğe sahip bir salatalık yalnızca 15 kaloridir.

İyot ve demir açısından zengin olan TURP %95 sudan oluşur. İyi bir C vitamini kaynağıdır.

Yaz aylarının serinleticisi ve su bakımından zengin NARENCİYE meyveleri özellikle tavsiye edilmektedir. Portakal C vitamini açısından oldukça zengindir ve %87 su içerir. Greyfurt iyi bir c vitamini kaynağıdır. %91 sudan oluşan greyfurt kolestrol ve yağ içermez. %90 oranında sudan meydana gelen Limon vücudu enfeksiyonlara karşı korur.

Bir önceki yazımız özenle derlenmiş olan Ramazan`da Mide ve Bağırsaklarınıza Dikkat Edin adlı makalemizde "Ramazan ayında yapmış olduğunuz dengesiz beslenme neticesinde mide ve bağırsaklarınız da çeşitli problemler meydana gelebiliyor." hakkında geniş bilgiler içermektedir.


Yorumlar

  1. Yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yazın...

Yorum Yaz

Sağlık Son Eklenenler

Sağlık En İyiler