04/08/2021
Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Dekorasyon » Perde Seçiminde Dikkat Edilecekler

Perde Seçiminde Dikkat Edilecekler

Perde Seçiminde Dikkat Edilecekler
05 Ağustos 2014 Salı 09:32 tarihinde "Dekorasyon" kategorisine eklenen "Perde Seçiminde Dikkat Edilecekler" yazısı 3335 defa okunmuştur.

Doğru perde seçimi yapmak evinizi güzelleştirir.

Odalarımıza sıcaklık katmak için kullanılan perdeler bunun yanı sıra evimize aşırı rahatsız edici ışığın girmesini ve mahremiyetimizi sağlamak için tercih edilir. Perde seçimi yapacağınız odanın rengi, dekorasyonu ve büyüklüğü doğru tercihler için son derece önemlidir.

Gelişen teknoloji sayesinde birçok farklı perde modeli bulabileceğiniz dekorasyon örneklerinde işiniz eskiye nazaran biraz daha zordur. Perdeniz mutlaka kullanacağınız odanın tarzına uygun olmalıdır. Seçeceğiniz perdenin dekoratif olup olmaması tamamen sizin tercihinize ve odanızın tarzına göre olmalıdır.

Eğer evinizin pencereleri yere kadar uzanıyorsa tavsiyemiz uzun perdelerden yanadır. Son yılların modası olan modern tasarımlar için perdenizde geometrik şekilli desenler tercih edebilirsiniz. İngiliz tarzı olarak nitelendirilen odalarınızın camları için çiçek desenli modeller gayet şık duracaktır. Desen karmaşasını ve dağınık görünümü engellemek istiyorsanız halı ve mobilyalarınız desenli modellere sahipse perdelerde tercihiniz mutlaka düz ve sade renklerden olmalıdır. Vintage tarz odaların tercihi kruvaze, toplamalı veya balon gibi klasik perde modellerinden yana olmalıdır.

Son zamanların en çok tercih edilen perde modellerinden biri olan stor perde modelleri modern görünüme sahip odalar ve ofisler için gayet kullanışlıdır. Her cam için uygun olmayan stor perde mekanizmaları, tercih edilmeden önce iyice araştırılmalıdır. Ayrıca camları çok sık açılan pencereler için stor ve jaluzi perdeler diğerlerine göre pekte kullanışlı olmayabilir. Mekanizmaları çok kolay bir şekilde bozulan stor perdeleri güvendiğiniz kaliteli yerlerden almanız gerekir.

Tercih edeceğiniz perdenin kumaşı güneş ışığını ne kadar odaya girmesini istediğiniz ile orantılı olarak değişecektir. Bunun yanı sıra perdenizin kumaşını organik ve çabuk yıpranmayan kumaşlardan seçmeniz uzun ömürlü olması açısından son derece önemlidir.

Bütçesi el veren aileler için tavsiyemiz yaz ve kış olmak üzere 2 çeşit perde almanızdır. Yazın güneşi fazla geçirmeyen, kışın ise güneşi geçiren perde seçmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Bir önceki yazımız özenle derlenmiş olan Dekorasyonda Köşe Takımları adlı makalemizde "Günümüzde oldukça moda olan köşe takımlarını nasıl dekore edeceğinizi bilmiyorsanız bu yazımızı mutlaka okumalı ve önerilerimize kulak vermelisiniz." hakkında geniş bilgiler içermektedir.


Yorumlar

  1. Yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yazın...

Yorum Yaz

Dekorasyon Son Eklenenler

Dekorasyon En İyiler