06/05/2021
Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Sağlık » Ramazan`da Mide ve Bağırsaklarınıza Dikkat Edin

Ramazan`da Mide ve Bağırsaklarınıza Dikkat Edin

Ramazan`da Mide ve Bağırsaklarınıza Dikkat Edin
12 Temmuz 2014 Cumartesi 20:10 tarihinde "Sağlık" kategorisine eklenen "Ramazan`da Mide ve Bağırsaklarınıza Dikkat Edin" yazısı 2476 defa okunmuştur.

Ramazan ayında yapmış olduğunuz dengesiz beslenme neticesinde mide ve bağırsaklarınız da çeşitli problemler meydana gelebiliyor.

Ramazan ayında en sık rastlanılan problemlerin başında şüphesiz kabızlık gelmektedir.

Beslenme ve diyet uzmanlarının önerisine göre yaz mevsimlerinin 1 numaralı kabızlık önleyici meyveleri içermiş oldukları zengin lif nedeniyle şeftali ve incirdir. Bu 2 mucizevi meyve sindirimi hızlandırması neticesinde kabızlığı olabildiğince önlemektedir.

Lif bakımından zengin besinlerin yanı sıra vitamin ve mineral açısından zengin besinlere de yönelmeniz sağlığınız için son derece önemlidir.

Mineral bakımından uzmanların önerileri; potasyum, magnezyum ve fosfordur.
Vitamin bakımından uzmanların önerileri; A, B ve C vitaminleridir.

Yaz ayında kaybettiğiniz su ve mineralleri sağlıklı bir şekilde karşılamanız açısından hurma ve kayısı tavsiyemizdir.

En sık kadınlarda görülen kemik erimesine ramazan ayında dikkat etmez gerekir. Bu yüzden süt ve yoğurt gibi asıl kalsiyum kaynağı besinleri ramazan ayında bol miktarda tüketmelisiniz.

Bir önceki yazımız özenle derlenmiş olan Sivrisinek Isırıklarına Tavsiyeler adlı makalemizde "Sivrisinekler ısırdıkları bölgede lokal reaksiyonlara neden oldukları için bu bölgelerde şişliklere, kızarıklıklara ve kaşıntılara sebep olurlar." hakkında geniş bilgiler içermektedir.


Yorumlar

  1. Yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yazın...

Yorum Yaz

Sağlık Son Eklenenler

Sağlık En İyiler