06/05/2021
Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Sağlık » Sivrisinek Isırıklarına Tavsiyeler

Sivrisinek Isırıklarına Tavsiyeler

Sivrisinek Isırıklarına Tavsiyeler
11 Temmuz 2014 Cuma 09:22 tarihinde "Sağlık" kategorisine eklenen "Sivrisinek Isırıklarına Tavsiyeler" yazısı 2090 defa okunmuştur.

Sivrisinekler ısırdıkları bölgede lokal reaksiyonlara neden oldukları için bu bölgelerde şişliklere, kızarıklıklara ve kaşıntılara sebep olurlar.

Oluşan bu şişlik ve kızarıklıkları önlemek için ısırdıktan hemen sonra bu bölgenin bol su ile yıkanması ve soğuk kompres uygulanması şişlikleri ve kaşıntıyı önemli ölçüde azaltacaktır.

Isırılan bölgeye aloe vera içeren kremler, çay ağacı yağından elde edilen kremler veya nemlendirici özelliği olan kremler kaşıntının azalmasına yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra bikarbonatlı su hazırlayarak ısırılan bölgenin kızarıklığını ve kaşıntısını azaltmanız mümkün olabilir. Küçük ısırmalara karşı bu yöntemler faydalı olmaktadır. Ancak bazı durumlarda ısırma reaksiyonları çok abartılı bir şekilde seyir edebilmektedir. Bilhassa çocuklarda skeeter sendromu adı verilen sivrisinek alerjisi durumlarında ise kortizon ya da antihistaminik iğnelere veya haplara ihtiyaç olabilir.

Sivrisinek ısırığı sonucunda etkilenen bölge kaşındıkça reaksiyonun artmasına neden olacağınız için mümkün oldukça kaşımamanız tavsiye edilir. Elinizde bulunan antihistaminik jeller veya kortizonlu kremler genellikle kaşıntıyı önlemek için yeterli olmaktadır.

Bir önceki yazımız özenle derlenmiş olan Oruç Tutarken Uygulanması Gerekenler adlı makalemizde "Bir kısmını tamamlamış olduğumuz Ramazan`ı Şerifin ilk olarak tüm Müslümanlar Alemine hayırlar getirmesini diliyorum." hakkında geniş bilgiler içermektedir.


Yorumlar

  1. Yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yazın...

Yorum Yaz

Sağlık Son Eklenenler

Sağlık En İyiler