06/05/2021
Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Sağlık » Oruç Tutarken Uygulanması Gerekenler

Oruç Tutarken Uygulanması Gerekenler

Oruç Tutarken Uygulanması Gerekenler
06 Temmuz 2014 Pazar 15:52 tarihinde "Sağlık" kategorisine eklenen "Oruç Tutarken Uygulanması Gerekenler" yazısı 2032 defa okunmuştur.

Bir kısmını tamamlamış olduğumuz Ramazan`ı Şerifin ilk olarak tüm Müslümanlar Alemine hayırlar getirmesini diliyorum.

Yaz mevsiminde tutacak olduğumuz oruç süresince bazı dikkat etmemiz gereken hususlar mevcut. Gün boyu zorluk çekmeden oruç tutabilmek için şunlara dikkat edilmelidir.

* Hem yaz aylarına gelmiş olması, hem de tutulacak olan saatin fazlalığı vücutta ki su dengesini bozabilir. Bu sebeple iftar ettikten sonra sahura kadar sık aralıklarla su tüketmekte fayda vardır. Gün içerisinde harcanacak olan enerji ve havanın sıcak oluşu ile vücutta bulunan suyun büyük miktarı ter ile atılacaktır. Geriye kalan suyun iftar saatine kadar sizleri idare edebilmesi gerekir. Suyu bol miktarda tüketmekte ki diğer fayda kabızlığınıza engel olması olacaktır.

* Ne sahurda, ne de iftarda ağır yiyecekler tüketilmemelidir. Genellikle iftara davet edilen misafirlere ağır şerbetli tatlılar, etli yemekler ve birçok çeşitin bulunduğu sofralar hazırlanır. Misafilere hepsinden ikram edilmek istenir. Hepiniz bu durumla karşı karşıya kalmışsınızdır. Israr edilmesini istemeyiz ancak evimize gelen misafire aynı şekilde davranırız. Gün boyu boş olan miğde birden olması gerekenden fazla doldurulursa yenilenler sahura kadar eritilemez ve sahur geçiştirilir. Oysa ki diğer gün tutulacak oruç hesaba katılmaz. Bu sebeple ramazan ayı kilo almak için kaçınılmaz bir hal alır. Gün boyu aç olan miğde birden gelen besinleri yağ olarak depolar ve bu durum nasıl oluyorda gün boyu aç olmamıza rağmen kilo alıyoruz sorusuna yanıt olur.

* Ramazan ayında sindirim sistemi ile bazı sorunlar yaşanabilir. Bu sorunlarla karşı karşıya kalmamak için iftar ile sahur arası mutlaka kurutulmuş kayısı, incir gibi besinler tüketmekte fayda vardır. Bu sayede kan şekerinizin de dengelenmesine yardımcı olurlar.

* Sahura kalkmak yerine yatmadan yiyip uyumak zaten uzun olan oruç saatlerini daha da uzatacak olduğundan gün boyu normalinden daha hızlı metobolizmanın düşmesi sonucu halsizlik, bitkinlik ve baş ağrısına sebep olur.

* Daima yemeklerinizi çok çiğneyerek tüketin ki hazımsızlık sorunu ile karşılaşmayın. Sahurda yağlı, acılı ve baharatlı yiyecekler gün boyu susamanıza sebep olur. Bunlara benzer olarak turşu da gün boyu suya olan ihtiyacınızı arttırır.

* İftar ile sahur arasında az ve sık sık beslenilmelidir. Gün boyu düşük seviyede olan kan şekeri iftarda hızlı yenildiğinde birden yükselir. Eğer kişiler sahurda sakince acele etmeden ve az öncede dediğimiz gibi çok çiğneyerek yemek yerlerse bu gün içerisinde acıkmalarını geciktirir.

* Uykudan uyandığı gibi yemek yiyemeyen kişiler mutlaka sahur da yenilecek olan yemekten yarım saat önce kalkmalı ve kendine geldikten sonra yemeğe oturmalıdır. Diğer türlü lokmalarınız ağzınızda büyüyecek ve oruç tutmanız zorlaşacaktır.

* Ramazan süresince uyku çok önemlidir. Yeteri miktarda dinlenemeyen vücut fazla enerji tüketir. Buda depolanmış olan besinlerin hızlıca tükenmesine sebep olur.

* İftarda fazla kaçırdım, azıcık koşmam lazım, hızlı hızlı yürüyüş yapmalıyım vs gibi durumlardan uzak durulmalıdır. Sakin bir yürüyüş yeterli olacaktır. Vücudunuzu fazla zorlamamalısınız.

Bir önceki yazımız özenle derlenmiş olan Yaz Ayında Metabolizmanızı Canlandırın adlı makalemizde "Yaz ayının gelmesiyle birlikte kış ayının yorgunluğunu üzerimizden atmak için bedenimizin ateşlenmesine yardımcı olacak bu önerilere mutlaka kulak verin." hakkında geniş bilgiler içermektedir.


Yorumlar

  1. Yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yazın...

Yorum Yaz

Sağlık Son Eklenenler

Sağlık En İyiler