06/05/2021
Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Güzellik » Cilt Neden Kızarır ?

Cilt Neden Kızarır ?

Cilt Neden Kızarır ?
24 Haziran 2014 Salı 09:34 tarihinde "Güzellik" kategorisine eklenen "Cilt Neden Kızarır ?" yazısı 2342 defa okunmuştur.

Cildimizde meydana gelen kızarıklığın nedenini merak ediyor musunuz ?

Kızarıklık genel olarak açık tene sahip kişilerde meydana gelen bir cilt sorunudur. Genellikle hava şartları ve sıcaklık sonucunda ortaya çıkan kızarıklık bazı durumlarda kızgınlık ve utanma durumlarında da özellikle açık tenli bayanlarda aşırı belli olmaktadır.

Cilt kızarmasının nedeni deride yer alan kılcal damarların genişleyerek kapasitesinden daha fazla kan birikmesinden kaynaklanmaktadır. Kılcallarda ani olarak biriken kan bir anda geri toplanamadığı için cilt renginin kırmızı olmasına yani kızarıklığa neden olmaktadır.

Cilt kızarmasının en fazla görüldüğü durumlar vücut ısısının artmasıdır. Çünkü vücut ısısı arttığı zaman damarların en fazla genişlediği zamanlardır. Vücut gereğinden fazla ısındığı zaman kanı soğutmak için dış yüzeye yakın olan bölgelere kanı daha fazla pompalar ki kanın soğuması sağlansın. Böylelikle yüzde genişleyen damarlarda biriken kan kızarmaya yol açar.

Sadece sıcak havalarda değil soğuk havalarda da derimizde kızarıklıklar görülür. Bunun sebebi sıcaklık ile tam tersidir. Yani soğuyan vücudu özellikle dış kısımları ısıtmak için o bölgelere aşırı kan pompalanır. Böylelikle o bölgelerde kızarmalar meydana gelir.

Bunun yanı sıra çeşitli alerjik nedenlerden dolayıda ciltte kızarmalar görülebilir.

Cilt kızarıklığı için tavsiyeler

Yukarıda saymış olduğumuz sıcaklık ve soğuk nedenlerinden dolayı oluşan kızarıklık ortam şartları eski haline döndüğünden kendiliğinden geçer. Bunun dışında çeşitli alerji ve cilt problemleri yüzünden meydana gelen kızarıklıklar için kesinlikle kendiniz herhangi bir tedavi yöntemi uygulamadan önce bir cilt uzmanına gitmeniz gerekir. Çünkü cilt oldukça hassas bir yapıya sahip olduğu için hata affetmez.

Bir önceki yazımız özenle derlenmiş olan Elmanın Göz Altı Morluklarına Faydası adlı makalemizde "Vereceğimiz bu formül ile göz morluklarınızdan kurtulmanız mümkün..." hakkında geniş bilgiler içermektedir.


Yorumlar

  1. Yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yazın...

Yorum Yaz

Güzellik Son Eklenenler

Güzellik En İyiler