06/05/2021
Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Sağlık » Yaz Ayında Metabolizmanızı Canlandırın

Yaz Ayında Metabolizmanızı Canlandırın

Yaz Ayında Metabolizmanızı Canlandırın
27 Mayıs 2014 Salı 10:02 tarihinde "Sağlık" kategorisine eklenen "Yaz Ayında Metabolizmanızı Canlandırın" yazısı 2026 defa okunmuştur.

Yaz ayının gelmesiyle birlikte kış ayının yorgunluğunu üzerimizden atmak için bedenimizin ateşlenmesine yardımcı olacak bu önerilere mutlaka kulak verin.

Yaz ayının geldiğini sıcak havaların artmasından, açan çiçeklerden ve kuş seslerinden anlayabilirsiniz. O zaman artık bedeninizi ve ruhunuzu da yaza hazırlamanın zamanı geldi de geçiyor bile. Size önereceğimiz küçük değişiklikler yaz ayına daha zinde başlamanıza yardımcı olacak. Kış ayları soğuk ve kapalı ortam yüzünden birçok kişinin evde tıkılı kalmasına ve kilo almasına neden oldu. Bu olumsuz durum birçok kişini ruh halini ve bedenini kötü etkiledi.

Gelin hep beraber Beslenme ve Diyet Uzmanı Sanem Apa'nın yaz ayı için hazırlamış olduğu ipuçlarına kulak verelim.

- Rafine edilmemiş kepek, çavdar ve tam buğdaydan üretilmiş besinler tercih edin. Beyaz rafine edilmiş besinler hem kış hemde yaz aylarında sağlığınız için pekte yararlı değillerdir.

- Güne daha zinde ve sağlıklı bir şekilde başlamanız için metabolizmanızın en önemli öğünü olan sabah kahvaltısını pas geçmeyin.

- Meyve ve sebzeler özellikle c vitamini bakımından oldukça zengin kaynaklardır. Meyvelerden; portakal, kivi, mandalina. Sebzelerden ise; özellikle yeşil yapraklı ıspanak, brokoli, pazı ve brüksel lahanası gibi besinlerin tüketimini arttırın.

- Bağışıklık sisteminize fayda sağlayan ve sindirim sisteminizin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olan prebiyotik yoğurtlar ve kefir tüketmeye gayret edin.

- Kafein bakımından zengin kahve ve çay ile gazlı içecekleri azaltın. Bunun yerine rahatlatıcı özelliğe sahip bitkisel çaylar tercih edebilirsiniz. Özellikle beyaz çay metabolizmanızı canlandırıcı etkiye sahiptir.

- Bir anda çok yemek yerine, az ancak sık sık yemek bünyenizi yormayacak ve şişmanlatmayacaktır.

- Sabah dinç ve sağlıklı bir şekilde uyanmak istiyorsanız geceleri yağlı ve metabolizmayı yoran yiyecekler yemekten kaçının. Gece ağırlaşan metabolizmanız yemiş olduğunuz ağır besinler ile daha fazla yorulacaktır.

- Sabah kalktıktan sonra yemek yemeden önce yapılan yürüyüşler metabolizmanın canlanmasına ve daha dinç çalışmasına destek olur.

Bir önceki yazımız özenle derlenmiş olan Ayak Kokusunu Giderme Önerileri adlı makalemizde "Gün boyu ayakkabı içerisinde duran ayaklar terleme yapar bu terlemede koku oluşumuna sebep olur." hakkında geniş bilgiler içermektedir.


Yorumlar

  1. Yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yazın...

Yorum Yaz

Sağlık Son Eklenenler

Sağlık En İyiler