06/05/2021
Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Sağlık » Ayak Kokusunu Giderme Önerileri

Ayak Kokusunu Giderme Önerileri

Ayak Kokusunu Giderme Önerileri
26 Mayıs 2014 Pazartesi 19:03 tarihinde "Sağlık" kategorisine eklenen "Ayak Kokusunu Giderme Önerileri" yazısı 2253 defa okunmuştur.

Gün boyu ayakkabı içerisinde duran ayaklar terleme yapar bu terlemede koku oluşumuna sebep olur.

Hele ki tercihiniz spor ayakkabıdan yana ise süngerimsi yapısı gereği koku kaçınılmaz hal alır.

Ayak kokusu kişinin temiz olmadığı anlamı taşımaz. Bir hafta boyunca aynı ayakkabı ile 8-10 saat geçiriyorsanız koku oluşumu normaldir. Eczanelerde satılan tıp ürünlerinin bir çoğu kokunun giderilmesini sağlıyor. Ancak kimyasal içerikli ürünler tercih etmek istemiyorsanız aktarlardan alacağınız bitkiler ile de ayak kokusu sorununa çare bulabilirsiniz.

Yemek Sodası

Ayakkabınızın içerisine 2 çay kaşığı soda serptiğinizde ayaklarınızda oluşan ter emilecek ve ayakkabının içerisine sinmiş olan koku da soda sayesinde yok olacaktır. Sodanın koku giderici özelliği bulunmaktadır. Ancak ayakkabıya sinmiş olan kokudan tamamen arınmak istiyorsanız;

Cam bir kavanoz içerisine 2 çay kaşığı kurutulmuş sage yaprağı ile 2 çay kaşığı yemek sodasını ekleyin ve ağzı hava almayacak şekilde 1 gece bekletin. Bu karışımı bekleme süresi dolduğunda ayakkabınızın içerisine serpiştirin ve bu şekilde de bir gün bekletin. Bir gün sonunda ayakkabınızın içindeki kalıntıları sert bir yere vurarak temizlenmesini sağlayın. Bu sayede ayakkabılarınız kokudan arınacaktır.

Yemek sodasını bir de ayaklarınızı yıkamakta kullanabilirsiniz.

2 yemek kaşığı sodayı sıcak su içerisine atın ve ayaklarınızı 10 dakika bu su içerisinde bekletin. Bu doğal tekniği 1 ay boyunca her akşam uygulayın. Yıkama işlemi sonrası ayaklarınızı iyice kurulamayı unutmayın. (En çok nemli kalmak ayak kokusuna sebep olur.)

Evde ayak kokusu için pratik çözümler;

* Bir litre su içerisine yaklaşık 30 gram iyotlu tuz ekleyin ve ayaklarınızı bu su içerisinde 5 dakika kadar bekletin. Parmak aralarınıza tuzlu suyun iyice temas etmesini sağlayın.

* Mısır nişastası da ayakkabı içerisine serpildiğinde harika sonuçlar verebiliyor. 2 çorba kaşığı nişastayı ayakkabınızın içerisine serpin ve o şekilde giyin. Gün içerisinde ayaklarınızın terlemediğini farkedeceksiniz.

* Hafta da 3 defa ayaklarınızı üzüm sirkesi ile yıkarsanız koku oluşumu engellenmiş olur. 1 litre su içerisine 250-300 gram sirke ekleyin ve 45 derece sıcaklıktaki su içerisinde ayaklarınızı bekletin.

* 1 litre ılık su içerisine 3-4 adet kabuk tarçın ekleyin ve hafta da 5 gün ayaklarınızı bu su ile yıkayın. Tarçın da ayak kokunuzu gidermeye yardımcı bir bitkidir.

Bir önceki yazımız özenle derlenmiş olan Miyom Hakkında Bilmeniz Gerekenler adlı makalemizde "Rahimin kasılmasına yardımcı olan ve rahimin normal yapısında yer alan iyi huylu kitleye miyom adı verilir." hakkında geniş bilgiler içermektedir.


Yorumlar

  1. Yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yazın...

Yorum Yaz

Sağlık Son Eklenenler

Sağlık En İyiler