06/05/2021
Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Sağlık » Miyom Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Miyom Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Miyom Hakkında Bilmeniz Gerekenler
20 Mayıs 2014 Salı 10:22 tarihinde "Sağlık" kategorisine eklenen "Miyom Hakkında Bilmeniz Gerekenler" yazısı 2215 defa okunmuştur.

Rahimin kasılmasına yardımcı olan ve rahimin normal yapısında yer alan iyi huylu kitleye miyom adı verilir.

Miyom kimlerde görülür ?

Kadınların %15'inde ufak veya büyük, belirti gösteren veya göstermeyen miyomlara rastlamak mümkündür. Miyomlara çocuğunlukla 30-40 yaşına gelmiş yetişkin bayanlarda rastlanır. Ergenlik çağında miyom teşhisi konması teorik olarak mümkün olsa bile bu çok az rastlanılan bir durumdur.

Neden miyom oluşur ?

Miyomun neden bazı kadınlarda oluşup bazı kadınlarda oluşmadığı konusunda çeşitli araştırmalar hala devam etmektedir. Yapılan araştırmalara göre siyah ırkta miyom oluşma riski beyaz ırka göre daha az olduğu ve ailesinde daha önceden miyom teşhisi konmuş abla, anne ya da kız kardeş varsa miyom görülme sıklığının artması kalıtsal yönünün ağır bastığını gösterir. Uzmanların yapmış olduğu araştırma neticesinde hamilelik başlangıcında artan östrojen hormonu etkisiyle büyüme gösteren miyomlar gebelik sonrasında küçülmeye başlamıştır. Bu gibi araştırmalar neticesinde miyom oluşmasında ve gelişmesinde östrojen hormonunun etkisinin olduğu düşünülmektedir.

Miyomun belirtileri nelerdir ?

Miyomlar kadın üzerinde herhangi bir belirti yaratmazlar. Büyük ihtimalle çoğu miyom başka bir jinekolojik değerlendirme neticesinde saptanır. Bazı miyomların bulundukları yer ve boyutlarına göre yapmış olduğu belirtiler saptanabilir.

Bazı miyomlar ara kanamalara sebep olabilirken öne doğru büyüyen bir miyom ise idrar kesine baskı yaparak sık idrara çıkma şikayetine sebep olabilir. Aynı şekilde arkaya doğru büyüyen miyom kalınbağırsağa baskı uygulayarak kabızlık problemine neden olabilir. Bazı miyomların ise fallop tüplerine bası uygulaması sonucu gebelik oluşması üzerinde olumsuz etkileri olabilir.

Miyomlar kansere dönüşür mü ?

Miyomların kanserleşmesi çok sık rastlanılan bir durum değildir. Fakat miyom dokularından gelişimini sağlayan sarkom türü kanserler ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle miyomların belli aralıklar ile kontrol edilmesi gerekir.

Miyom tanısı nasıl konur ?

Miyom tanısı oldukça basit bir şekilde konur. Miyom şikayeti veya miyom belirtisi olan herhangi bir şikayet ile doktora başvuran kişi üzerinde yapılan muayene ve ultrasonografi sonucunda çok düşük bir hata payıyla kesin tanı konulabilir.

Miyomun tedavi yöntemleri ve ameliyat

Miyom saptanmış kadınların hemen ameliyat edilmesi gerekir gibi bir durum söz konusu değildir. Çok az bir hasta miyom saptanması sonucunda ameliyat edilir.

Doğrusunu söylemek gerekirse kişinin yaşam kalitesini düşürecek derecede rahatsız eden ve kanser eğilimi olan miyomlar dışında ameliyat gerekmez.

Kontroller sonucunda hızlı bir şekilde büyüyen miyomlar, menepoz sonrasında ortaya çıkmış miyomlar, ilk saptandığı anda oldukça büyük olan miyomlar ve yumuşama eğilimi gösteren miyomlar için çoğunlukla ameliyat önerilir.

Gebelik düşünüldüğü sırada saptanan miyomların, gebeliği olumsuz etkileme ihtimali yüksek olduğu için gebelik oluşmadan önce alınması mantıklıdır. Bunun dışında belirti vermeyen ve tehlike arzetmeyen miyomların 6 aylık aralıklar ile takip edilmesi yeterli olacaktır.

Miyomu tehlikeli olan ve tedavi gereken hastalar için en önemli etken çocuk isteyip istemedikleridir. Eğer bebek sahibi olmuş ve ailesini tamamlamış çok sayıda miyoma sahip kadınlar için önerilen yöntem rahimin tamamen alınmasıdır. Eğer çocuk sahibi arzusu olan bir hasta varsa miyomları rahim alınmadan ameliyat ile çıkarma yoluna gidilir.

Bir önceki yazımız özenle derlenmiş olan Genç Kızların Doğru Bildiği Yanlışlar adlı makalemizde "Genç kızların arasında özel dönemleri hakkında kendi aralarında söyledikleri ve kendilerinin de inandıkları bazı yanlışlar vardır." hakkında geniş bilgiler içermektedir.


Yorumlar

  1. Yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yazın...

Yorum Yaz

Sağlık Son Eklenenler

Sağlık En İyiler