06/05/2021
Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Yemek Tarifi » Soğuk Ayran Aşı Çorbası Tarifi

Soğuk Ayran Aşı Çorbası Tarifi

Soğuk Ayran Aşı Çorbası Tarifi
13 Şubat 2014 Perşembe 09:49 tarihinde "Yemek Tarifi" kategorisine eklenen "Soğuk Ayran Aşı Çorbası Tarifi" yazısı 3008 defa okunmuştur.

Kış aylarının yavaş yavaş bitmeye yüz tuttuğu bu günlerde, sizi serinletecek güzel ve doyurucu çorba tarifi.

Malzemeler

Yarma Buğday (1 Bardak)
Nohut (1 Bardak)
Süzme Yoğurt (4 Bardak)
Yeteri kadar su
Nane ve Tuz

Hazırlanışı

Nohutlar ve buğdaylar ayrı şekilde akşamdan ıslatılır. Daha sonra buğdayların ve nohutların suları süzülür. 2 farklı tencerenin içine koyulan buğday ve nohut üstlerini geçecek kadar su ilave edilerek haşlamaya bırakılır. Haşlanan bu bakliyatlar geniş bir tencere içine alınır ve üzerini geçecek kadar önceden ısıtılmış kaynar su ilave edilir ve bir taşım kadar daha kaynatılır.

Bir kase içine koyduğumuz 4 bardak süzme yoğurdumuzun içine tuzu ilave edin. Ardından yoğurdumuza kaynayan bakliyatımızın suyundan 1 kepçe kaynar su ekleyerek biraz ısınmasını sağlayın. Bir miktar ılıklaştırdığımız yoğurdu kesilmemesi için yavaş bir şekilde kaynayan bakliyatlarımızın içine hızlıca karıştırarak ilave edin.

Bir taşım kadar daha kaynatın ve altını kısarak soğumaya bırakın. Eğer tam soğuk bir çorba istiyorsanız oda sıcaklığına gelen ayran aşı çorbasını buzdolabına koyabilirsiniz. Çorbayı süslemek isteyenler üstüne nane serpebilirler.

Bir önceki yazımız özenle derlenmiş olan Maklube Tarifi adlı makalemizde "Maklube, Arap kültüründen ülkemize gelmiş pirinç ile yapılan lezzetli bir yemek tarifidir." hakkında geniş bilgiler içermektedir.


Yorumlar

  1. Yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yazın...

Yorum Yaz

Yemek Tarifi Son Eklenenler

Yemek Tarifi En İyiler