03/06/2020
Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Anne ve Çocuk » Çocukların Uzaması İçin Sağlıklı Tavsiyeler

Çocukların Uzaması İçin Sağlıklı Tavsiyeler

Çocukların Uzaması İçin Sağlıklı Tavsiyeler
21 Ekim 2013 Pazartesi 09:34 tarihinde "Anne ve Çocuk" kategorisine eklenen "Çocukların Uzaması İçin Sağlıklı Tavsiyeler" yazısı 2034 defa okunmuştur.

Uzmanlar çocukların boylarının uzamasında aileden gelen genetik etkenlerin yanında çevresel etkenlerinde etkili olduğunu vurguladı.

Diyet Uzmanı Yeşim İşgüzar, çocuklarda sağlıklı bir şekilde boy uzamasının gerçekleşmesi için gelişme çağında neler tüketmeleri gerektiği konusunda ailelere çeşitli tavsiyelerde bulundu.

İşte çocukların sağlıklı uzaması için tavsiyeler

- Bebekler, kemik gelişimini etkileyen fosfor ve kalsiyum ihtiyacını karşılayan süt ve sütten elde edilen ürünleri günlük belli miktarda tüketmeleri gerekir.

- Çocuklar genellikle yeşil yapraklı sebzeleri pek sevmezler. Ancak yüksek kalsiyum kaynağı olan nane, maydanoz ve semizotu gibi sebzeleri tüketmek boylarının sağlıklı uzamasına yardımcı olacaktır.

- Alınan protein miktarının yeterliliği çocuğunuzun boyunun uzamasında oldukça etkilidir. Günlük 120 gr et çocuklarınızın protein ihtiyacını karşılayacaktır. Eğer çocuğunuz et yemiyorsa protein ihtiyacını karşılamak için günlük 1 tabak kuru baklagil yemeğini beslenme listesine ekleyin.

- Omega 3 bakımından zengin olan balıkları haftada en az 2 kere tüketmek çocuğunuzun kemik yapısının gelişmesine ve büyüme hormonunun sağlıklı çalışmasına fayda sağlayacaktır. Balık tüketmeyi sevmeyen çocuklar için hekim tavsiyesi ile balık yağı kullanabilirsiniz.

- Çinko, büyüme ve gelişmede etkili olan çeşitli hormonların çalışması için gerekli bir mineraldir. Günlük olarak alınan bir avuç kabuklu tohum (fındık, fıstık, ceviz vb.), vücutta çinko kaynağı olarak kullanılır.

- Büyüme hormonlarının gelişmesi için gerekli olan bir mineral de çinkodur. Günde 1 avuç fındık,ceviz ve fıstık gibi kuruyemiş çocuğunuzun çinko ihtiyacını karşılayacaktır.

- B12 vitamini eksikliği boy uzamasına olumsuz etkisi sağlar. Sadece kırmızı ette bulunan B12 vitamini için günlük 1 porsiyon et tüketilmesi gerekir.

- Yeterli miktarda güneş ışığı almayan vücut D vitamini bakımından eksik kalır ve bu durum boy uzamasını olumsuz etkiler.

Bir önceki yazımız özenle derlenmiş olan Hamilelik Döneminde Bel Ağrıları adlı makalemizde "Hamilelik döneminde karşılaşılan en büyük sağlık sorunlarından biri olan bel ağrıları için dikkat edilecek hususlar konusunda bu yazımızı okumalısınız." hakkında geniş bilgiler içermektedir.


Yorumlar

  1. Yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yazın...

Yorum Yaz

Anne ve Çocuk Son Eklenenler

Anne ve Çocuk En İyiler