03/08/2020
Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Anne ve Çocuk » Bebeklerde Kulak Temizliği Nasıl Olmalı

Bebeklerde Kulak Temizliği Nasıl Olmalı

Bebeklerde Kulak Temizliği Nasıl Olmalı
16 Ekim 2013 Çarsamba 16:58 tarihinde "Anne ve Çocuk" kategorisine eklenen "Bebeklerde Kulak Temizliği Nasıl Olmalı" yazısı 2479 defa okunmuştur.

Bebeklerin bakımı sadece onları yıkamakla bitmemektedir. Yıkayıp üstünü güzelce giydirdikten sonra kulaklarının temizliği oldukça önemlidir.

Kulak temizliğini bebeği yıkadıktan sonra yapmanız hem daha sağlıklı hemde daha kolay olacaktır. Kulak temizliğinde dikkat etmeniz gereken nokta kesinlikle kendi kulak temizliğiniz için kullandığınız çubuklardan kullanmamanız. Çünkü bebeklerin kulakları daha küçük ve hassastır. Bebekler için annelerimiz özel kulak temizleme çubuklarını kullanabilirler. İnternet üzerinde birçok sitede bebekler için kulak temizleme çubukları mevcuttur. Eğer çubuk kullanmak istemiyorsanız veya yoksa kaynatılmış ılık su ile ıslatılmış bir bezde işinizi görecektir.

Temizleme esnasında oldukça dikkatli olmalı ve kulak bakımı çubuklarını kulağa çok fazla sokmamalısınız. Kulağın temizlenme sırası ilk olarak kulağın genelini temizleyip daha sonra fazla iç kısmına girmeden yüzelsel temizliğine geçmektir. İç kısmının temizliği bittikten sonra kulaklarının arkasınıda kontrol ederek orasınında temizliğini yapmalısınız.

Bebeğiniz kulağının temizlenmesinden pek hoşnut olmayacak ve sürekli hareket etmek isteyecektir. Bu nedenle kulak temizliği sırasında seri ve oldukça dikkatli davranmanız gerekecektir. Kulak temizleme işinde bir kişiden yardım almanız ve bebeği oyalamasını sağlamanız işinizi kolaylaştırabilir.

Eğer bebeğinizin kulağının temizliği sırasında çok fazla kir biriktiğini düşünüyorsanız enfeksiyon riskine karşı bir hekime danışmanız yararınıza olacaktır. Doktor bebeğin kulağını temizleyip gerekli gördüğü takdirde ilaç tedavisi verebilir. Aşırı kir birikmiş kulağı siz temizlemeye çalışırsanız kirleri kulağın içine doğru iterek kulak zarına yapışmasına neden olabilirsiniz. Kulak yapısı hakkında ansiklopedilerden bilgi öğrenebilirsiniz.

Bir önceki yazımız özenle derlenmiş olan Hamileliğin Bazı Yan Etkileri adlı makalemizde "Kadınların gebe olduğunu öğrendikleri vakit hayatlarının en güzel günleri başlamış olur." hakkında geniş bilgiler içermektedir.


Yorumlar

  1. Yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yazın...

Yorum Yaz

Anne ve Çocuk Son Eklenenler

Anne ve Çocuk En İyiler