04/08/2021
Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Sağlık » Adet Düzensizliğinin Nedenleri

Adet Düzensizliğinin Nedenleri

Adet Düzensizliğinin Nedenleri
10 Ekim 2013 Perşembe 10:19 tarihinde "Sağlık" kategorisine eklenen "Adet Düzensizliğinin Nedenleri" yazısı 2562 defa okunmuştur.

Normal adet döngüsü 28 günde bir tekrarlanır. Bu nedenle adetinizin 26 ile 32 günden farklı olması durumlarına adet düzensizliği denir.

Adet düzensizliği için tek bir neden yoktur. Bu durumun altında onlarca neden yatabilir.

Vücudumuzdaki tüm hormonal değişiklikleri başlatan tek bir organ var o da beynimizdir. Eğer ruhsal sorunlarınız varsa adetlerinizin düzensiz olması olağandır.

Aşırı kilo alan, aşırı kilo kaybeden yada düzenli beslenmeyen bayanların adetleri düzensizleşebilir. Uzun yolculuklar, stres ve diğer hastalıklar adetinizin düzensiz olmasına neden olabilir.

Doğum kontrol hapları veya iğneleri kullanan kadınların adetleri düzensiz olabilir. Ayrıca bu hapları bırakmalarına rağmen 6 ay adetleri düzene girmeyebilir.

Kanserli olmayan oluşumlar, kistler ve miyomlar rahime yapışık olarak yaşarlar. Bunların bulunması adet düzensizliğine neden olabilir.

Psikolojik sorunlar neticesinde antidepresan kullanan kadınlarda adet düzensizliğine rastlanabilir.

Kilo kaybetmek hırsı ile aşırı yapılan egzersizler ve sporlar adetlerin düzensiz olmasına neden olmaktadır.

Menopoza girmeye yakın 45 yaş ve üzeri bayanlarda adet kanamaları sık aralıklar ile görülebilir.

Sezeryan veya kürtaj olmuş bayanların rahim iç duvarları hasar görmüş olabilir. Bu gibi durumlarda adetler düzensiz olabilir yada çok az adet görülebilir.

Adet düzensizliğinin tedavisinde ilk yapılması gereken sorunun kaynağını öğrenmektir. Muayene ve Ultrasonografi yardımıyla rahimde herhangi bir kist veya miyomun olup olmadığına bakılmalı. Eğer varsa gerekli önemler alınmalıdır. Kadınların yılda bir iki kez adet düzensizliği yaşaması normaldir. Bu konuda hemen telaşa kapılmanıza gerek yok.

Bir önceki yazımız özenle derlenmiş olan Yumurtlama Ovulasyon Gününüzü Hesaplayın adlı makalemizde "Kadınların yumurtlama yani ovulasyon günü farklılık göstermektedir. Bazal temperatür adı verilen bir ölçü yardımıyla ovulasyon gününüzü bulabilirsiniz." hakkında geniş bilgiler içermektedir.


Yorumlar

  1. Yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yazın...

Yorum Yaz

Sağlık Son Eklenenler

Sağlık En İyiler