18/01/2021
Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Sağlık » Yumurtlama Ovulasyon Gününüzü Hesaplayın

Yumurtlama Ovulasyon Gününüzü Hesaplayın

Yumurtlama Ovulasyon Gününüzü Hesaplayın
09 Ekim 2013 Çarsamba 10:47 tarihinde "Sağlık" kategorisine eklenen "Yumurtlama Ovulasyon Gününüzü Hesaplayın" yazısı 1634 defa okunmuştur.

Kadınların yumurtlama yani ovulasyon günü farklılık göstermektedir. Bazal temperatür adı verilen bir ölçü yardımıyla ovulasyon gününüzü bulabilirsiniz.

Yumurtlama zamanınız bir sonra olacağınız adet kanamasının başlayacağı tarihten 14 gün önce meydana gelir. Adet siklusları ortalama 28 gün süren bayanlarda yumurtlama 14. gün içinde gerçekleşir. Adet siklusu ise 30 gün devam eden bir bayanda ise yumurtlama zamanı (30 – 14 = 16) 16. günde meydana gelirken , 23 gün süren bir bayanda ise (23 – 14 = 9) 9. günde meydana gelir. Sabahları beden ısınızı ölçerek bir takvim oluşturun ve kaydedin. Diğer günlerden farklı olarak beden ısınızın yükseldiği gün adetinizin 15. veya 16. günlerine rastgelir ve bu gün sizin yumurtlama gününüzdür.

Yumurtlamanın Meydana Geldiğini Nasıl Anlarız ?

- Vücut ısınız normal değerlerininin üstüne çıkar

- Vajinanızdaki akıntıların artması

- Kasık ve karın bölgeleriniz de ağrılar ve acılar artar

- Memelerinizin hassasiyeti artar

Eğer ovulasyonun yani yumurtlamanın olup olmadığını çok merak ediyorsanız eczanelerden alacağınız ovulasyon(yumurtlama) testleri ile bunu öğrenebilirsiniz.

Yumurtlama gününüzü hesaplamakta zorlanıyorsanız ilkanneliğin Yumurtlama Gününüz hesap makinası ile hesaplayabilirsiniz.

Yumurtlama gününüzü belirlemenin en basit yolu, düzenli adet gören kadınlar için ovulasyon zamanı adetin başlamasından tahmini 14 gün öncedir. Adet dönemi normal olarak 28 gündür. Bu durumda yumurtlama zamanınız adetin 14. gününde yani adet kanamanızın başladığı günden itibaren 14. gün yumurtlama gününüzdür. Şayet hamilelik şansınızı artırmak isterseniz bu günden bir kaç gün önce başlayarak bir hafta süresinde cinsel ilişkiye girmeniz faydalı olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken nokta hamile kalmak için her gün cinsel ilişki tavsiye edilmez. Çünkü her gün yapılan ilişkiler sperm kalitesini düşürür. Bu nedenle 1 gün ara vererek yapılan cinsel ilişkiler gebelik şansını daha çok arttırır.

Bir önceki yazımız özenle derlenmiş olan Bu Besinler Sizi Yaşlandırıyor adlı makalemizde "Cildinizin daha genç gözükmesini istiyorsanız ve genç yaşlarda cildinizin yaşlı görünmesinden korkuyorsanız bu besinlerden uzak durun." hakkında geniş bilgiler içermektedir.


Yorumlar

  1. Yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yazın...

Yorum Yaz

Sağlık Son Eklenenler

Sağlık En İyiler