18/01/2021
Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Sağlık » Topuklu Ayakkabıların Zararları

Topuklu Ayakkabıların Zararları

Topuklu Ayakkabıların Zararları
30 Eylül 2013 Pazartesi 21:29 tarihinde "Sağlık" kategorisine eklenen "Topuklu Ayakkabıların Zararları" yazısı 2160 defa okunmuştur.

Topuklu ayakkabılar hemen hemen her kadının günlük hayatta olmasa da düğün, toplantı, şık bir restoranta yemek vb. yerlerde vazgeçilmezidir.

Topuklu ayakkabının bayanlara kattığı zariflik tartışılamaz ancak verdiği zarar ve zahmette bir o kadar fazladır. Bunların en başında yürürken denge de durabilmek burkulmamak gelir. Topuklu ayakkabıyı uzun süre kullanan bayanlar için bir profesörün araştırması şöyledir; ilk olarak bu durum zaman geçtikçe acı verir. Bunun yanı sıra bileğinizde ve topuklarınızda oluşan zarar zaman uzadıkça artmaya devam eder.

Pediyatri bölümünde yapılan bir araştırmanın sonucu acı hissetmelerine rağmen dış görünüşlerinden vazgeçmeyen bayanların oranı %42 lerde olduğu belirtilmektedir. Hayatımız da bu kadar öneme sahip ve vazgeçilmeyen bir ayakkabıdan nasıl korunabiliriz ?

Doktorlarımız sürekli yüksek topuklu ayakkabı tercih eden bayanların bazı önlemler uygulaması gerektiğini bildiriyor. Öncelikle topuklu ya da topuksuz giydiğiniz ayakkabı ayak şeklinizden farklıysa bu zorlanmanıza sebep olur. Almış olduğunuz ayakkabının bol olması burkulmanıza sebep olur. Dar olması ise acı verir. Tam ayağınıza oturan bir ayakkabı tercih etmelisiniz. Ayaklarımız vücudumuzda önemli işleve sahiptirler. Topuklu ayakkabıyı tecih ederek vücudumuzun bütün ağırlığını topuklara yüklemiş oluruz böylece zaman geçtikçe topuklarımızda ki çatlamalar, yıpranmalar ve şişlikler çoğalır. Bir diğer yandan da her adım attığımızda topuklarımızda ki ağırlık parmak uçlarımıza baskı yapar. Bu da bunyon adı verilen baskıdan dolayı oluşan şişliğin oluşumunu tetikler. Yaş ilerledikçe topuklu ayakkabının kişiye verdiği zararlarda ilerler. Ayaklarımızda bulunan koruma yağ depozitleri gittikçe yavaşlamaya ve azalmaya başlar yani 20 ile 30'lu yaşlarda giyilen topuklu ayakkabı zararları 40 ile 50 yaşlarında neredeyse 2 katına çıkmaya başlar.

Herşeye rağmen topuklu ayakkabı tercih eden bayanlar için önerimiz

En konforlu ayakkabıyı tercih etmelerinde fayda var. Sadece dış görünüş değil de ayakkabının iç yapısı, ayağı desteklemesi ve ayak yapınıza uygun olması gerektiğini unutmamalıyız.

Topuk seviyemizi vücudumuza göre dengelemeliyiz.

Kayma ve düşme olasıkları için ayakkabınızın içinde silikon taban kullanmanızda fayda vardır. Böylece öyle bir durumda kaldığınızda ayağınızın zarar görmesini engeller.

Çivi diye adlandırılan ince topuklardansa kalın veya dolgu topuk ayakkabıları tercih edin. Giymiş olduğunuz ayakkabının topuğu ne kadar geniş (kalın) olursa topukta bulunan vücut ağırlığını o kadar yayar. Böylece ayak sağlığınızın bozulmasını ve ağrı çekmenizi azaltır.

Bir önceki yazımız özenle derlenmiş olan Tırnaklar Neden Kırılır ve Nasıl Önlenir adlı makalemizde "Tırnaklar tüm bayanların en önemli parçalarından biridir. Özene özene uzattıkları tırnaklarının kırılması onlar için çok kötü birşeydir bilirim." hakkında geniş bilgiler içermektedir.


Topuklu Ayakkabıların Zararları Resim ve Fotoğrafları

  • Yuksek-Topugun-Vucudumuza-Etkisi_bd326.jpg
    Yüksek Topuğun Vücudumuza Etkisi
  • Topuklu-Ayakkabi-Sirasinda-Rontgen-Goruntusu---kirmizi-kisimlar-en-fazla-yuk-binen-yerler_6f7cb.jpg
    Topuklu Ayakkabı Sırasında Röntgen Görüntüsü - kırmızı kısımlar en fazla yük binen yerler

Yorumlar

  1. Yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yazın...

Yorum Yaz

Sağlık Son Eklenenler

Sağlık En İyiler