04/08/2021
Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Sağlık » Tırnaklar Neden Kırılır ve Nasıl Önlenir

Tırnaklar Neden Kırılır ve Nasıl Önlenir

Tırnaklar Neden Kırılır ve Nasıl Önlenir
29 Eylül 2013 Pazar 00:33 tarihinde "Sağlık" kategorisine eklenen "Tırnaklar Neden Kırılır ve Nasıl Önlenir" yazısı 5536 defa okunmuştur.

Tırnaklar tüm bayanların en önemli parçalarından biridir. Özene özene uzattıkları tırnaklarının kırılması onlar için çok kötü birşeydir bilirim.

Tırnak insanlarda ve birçok omurgalı hayvanlarda parmaklarının uç kısımlarını örten aynı zamanda koruyan keratinize bir yapıdır. Tırnak bir proteindir. Tırnak hiçbir şekilde mineralize bir doku değildir.

Tırnağın neden kırıldığı sorusuna gelince; nasıl kaşar peynirini streçlemeden buzdolabına koyduğunuzda kurursa, tırnakta gece nemlendirilmek ister bunu sağlayan bir bakım kremi ile nemlendirilmesi gerekir.

Kırılmasına neden olan sebeplerin birincisi; tırnak kötü kullanıldığı dikkatli bakım yapılmadığı, aşırı ve zararlı kimyasal kullanıldığında, sürekli oje ve aseton kullanıldığında, sıcak su ile sürekli haşır neşir olmak gibi nedenler ile kırılır.

İkinci neden ise hastalıklardan kırılır. Demir eksikliği anemisi ve dolaşım bozukluğu bunların başında gelen 2 önemli sebepdir. Şoktaki hastalarda özellikle görülür. Yada demiri düşen hastalarda tırnak kırılması ilk belirtidir. Kırılma ile birlikte mini mini çanaklaşma, tırnakta küçük yüzeyel inişler ve çıkışlar yani tırnağın yüzeyinde bozukluklar görülür.

Tırnaklarınızın kırılmasını önleyen tarif;

Zeytinyağı (1 Çay Kaşığı Kadar)
Sirke (1 Tatlı Kaşığı Kadar)
Limon Suyu (1 Tatlı Kaşığı Kadar)
Tuz (1 Yemek Kaşığı Kadar)

Tüm bu malzemeleri bir tas kadar ılık suyun içersine koyun ve dayanabildiğiniz kadar içinde tutun. Verdiğimiz bu tarifi her akşam uyguladığınızda tırnaklarınız kırılmaya karşı daha güçlü olacaktır.

Bunlara dikkat ederek tırnaklarınızın kırılmasını önleyin

- Tırnakların kırılmasının ana nedeni sağlıksız beslenmedir. Protein bakımından zengin süt, et ve balık gibi ürünleri tüketerek tırnaklarınızın kırılmasını önleyin.

- Dış etkenler arasında tırnaklara en fazla zarar veren oje silmek için kullandığınız asetonlardır. Mümkün olduğu kadar az aseton kullanın.

- Evlerde temizlik yaparken kullandığınız kimyasallarda tırnaklarınıza oldukça fazla zarar vermektedir. Bu sebeple temizlik yaparken eldiven kullanımı tırnaklarınızın kırılmasını önleyecektir.

- Tırnaklarınıza yaptırdığınız bakımın hijyenik ortamlarda yapıldığına dikkat ediniz. Çünkü vücut gibi tırnağınızda mikrop kaptığında zayıf düşer ve kırılmalar artar.

- Tırnak makası ile tırnaklarınızı kısaltmak onlara zarar verebilir. Bunun yerine kısaltma işlemini törpü ile yapınız.

Bir önceki yazımız özenle derlenmiş olan Boyun Fıtığı Neden Olur ve Belirtileri Nelerdir adlı makalemizde "Boyun fıtığı hakkında bilmek istediğiniz boyun fıtığının nedeni ve belirtileri nelerdir gibi konulara aydınlık getirdik." hakkında geniş bilgiler içermektedir.


Yorumlar

  1. Yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yazın...

Yorum Yaz

Sağlık Son Eklenenler

Sağlık En İyiler