01/12/2020
Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Diyet » Başarılı Bir Diyet İçin Genel Kurallar

Başarılı Bir Diyet İçin Genel Kurallar

Başarılı Bir Diyet İçin Genel Kurallar
27 Eylül 2013 Cuma 20:21 tarihinde "Diyet" kategorisine eklenen "Başarılı Bir Diyet İçin Genel Kurallar" yazısı 1718 defa okunmuştur.

Başarılı bir diyet uygulamak isteyen kişilere rehber olması bakımından hazırladığımız bu yazı dizisi ile diyet yapmanın genel kurallarını öğreneceksiniz.

En başta diyet kişinin beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi ile başlar. Bir insan beslenme alışkanlıklarını değiştiremiyorsa yaptığı diyet o kişi için aktif ve etkili bir diyet olmaz. Beslenme alışkanlıkları değiştirildikten sonra yani tamamen kişinin kendine özgü alışkanlıkları değiştikten sonra en başta şekeri kısmet gereklidir. Şeker için her zaman şu söylenir 3 beyazdan uzak durun. Diyet yaparken un, şeker ve tuz üçlüsünden uzak durmanız gereklidir. Tuzu azaltmamız gerekiyor çünkü vücutta su tutumuna neden olmaktadır. Un ve undan yapılan yiyeceklerin hepsinden uzak durmak gerekiyor. Tabiki bu demek değildir ki ekmek, makarna ve pilav yemiyeceğiz diye birşey yoktur. Elbette bu besinleride yiyeceğiz. Zayıflama diyetleride bunları içeriyor ama sınırlı miktarda yani diyette önemli olan porsiyonları düzenlemek ve özellikle azar azar ve sık sık beslenmektir. Her zaman uzmanlar bunu söylerler çünkü metabolizmanın hızlanmasına neden olan en etkili yöntem sık ve azar azar beslenmektir.

Ayrıca diyetlerimizin kalorisinede dikkat edeceğiz zaten kişinin diyetisyeni yiyeceklerinin ortalamasını ve neyi ne ile değiştirebileceğini anlatacaktır. Fakat bunun yanında porsiyonları küçültmek en önemli noktalardan biridir. Çünkü porsiyonlar küçüldüğünden ister istemez tabiki daha az enerji alacağız.

Diğer önemli nokta ise diyetlerin kalorilerini hesaplamayı saplantı haline getirmemelisiniz. Oturup yemeden önce bütün yiyeceklerin kalorilerini hesaplamak doğru değildir. Zaten uzman tarafından verilen diyette zaten hastanın neyi ne kadar alabileceği ve kalorisi bellidir. Ama eğer kişi diyetisyene gitmeden internetten veya basın yoluyla kalorileri öğrendiyse buna görede kaloriler hesaplanarak belli bir düzeyde enerji kısıtlaması yapılarak kilo verilebilir.

İşte diyet yapmanın genel kuralları

Başarılı bir diyet programı için ilk olarak dengeli beslenmeye dikkat edilmelidir. Bir diyet programında vücudumuzun ihtiyacı olan bütün besin öğeleri belirlenmeli ve diyet programımızda ona göre düzenlenmelidir.

Bunun dışında öğün sayılarımıza, öğün sürelerimize, öğünlerde ne tükettiğimize ve sıvı tüketimimize çok dikkat etmeli ve gereksiz kısıtlamalardan kaçınmalıyız.

Özellikle uzun süren diyet programlarında ufak hediyeler ile kendimizi sevindirmeliyiz böylelikle bu hediyeler sizde motivasyon artışlarına sebep olacaktır.

Diyet yaparken diyet programımızın varsa sağlık sorunlarımıza uygun olmasına ve yine sağlık sorunlarımızın olup olmaması durumuna görede ek bir spor programı ile desteklenmesine önem vermeliyiz.

Diyet yapmak bilinenin tersine aç kalmak kesinlikle değil tam tersi vücudumuzun ihtiyacı olan besinleri uygun miktarda ve uygun zamanda tüketmekten ibarettir.

Bir önceki yazımız özenle derlenmiş olan Bu Besinler Yedikçe Zayıflatıyor adlı makalemizde "Metabolizmanız size önereceğimiz besinler yardımıyla daha fazla kalori yakacak ve kilo almaktan kurtulacaksınız." hakkında geniş bilgiler içermektedir.


Yorumlar

  1. Yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yazın...

Yorum Yaz

Diyet Son Eklenenler

Diyet En İyiler