05/12/2020
Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Sağlık » Boyun Fıtığı Neden Olur ve Belirtileri Nelerdir

Boyun Fıtığı Neden Olur ve Belirtileri Nelerdir

Boyun Fıtığı Neden Olur ve Belirtileri Nelerdir
26 Eylül 2013 Perşembe 16:19 tarihinde "Sağlık" kategorisine eklenen "Boyun Fıtığı Neden Olur ve Belirtileri Nelerdir" yazısı 3348 defa okunmuştur.

Boyun fıtığı hakkında bilmek istediğiniz boyun fıtığının nedeni ve belirtileri nelerdir gibi konulara aydınlık getirdik.

Boğun fıtığının belirtileri

Boyun fıtığında ağrı boyun kısmında olabilir, kollarda ağrılar olabilir, ağrılar omuzlara vurabilir, sırtta kürek arasına doğru ağrılar yayılabilir. Çünkü sinirler nereye kadar giderse ağrıyı oraya kadar götürebilir.

Boyun fıtığının en belirgin özelliği çok çok şiddetli kol ağrısıdır. Bu hastaların kollarında uyuşma, kuvvet kaybı ve güçsüzlük olabilir. Bu durum felce doğru gidebilir bunlara dikkat etmek gerekir. Hatta atrofi denilen adelelerde erime durumu olabilir. Fakat fıtığın bu derece ilerlemesine kesinlikle izin verilmemelidir. Uygun ve yeterli bir müdehale ile fıtık yok edilmelidir.

Burada dikkat edilecek bir belirtide bacaklarımızda kollarımız gibi aynı belirtilere maruz kalabilir çünkü bacaklara giden sinirler de yine boyundan geçmektedir.

Boğun fıtığı nasıl olur

Boyunda 7 tane omur kemiği vardır. Bunlarda birinci ile ikinci arasında disk yoktur diğerleri arasında disk vardır. Yine aynı şekilde diskin içinde yumuşak, dışında ise daha sertçe kısımlar bulunur. Diskin zarar görmesi veya aşınması ile içindeki yumuşak kısım dışarı çıkınca arkadan kanalın içinden geçmekte olan omur iliğe vede yanlara ayrılan sinirlere baskı yapmaktadır. Dolayısıyla burda hem boyun ağrısı ortaya çıkabilir hemde kol ağrısı ortaya çıkabilir. Bel fıtığının boyun fırığından farkıda bacaklara giden sinirlerin belde olduğu için ağrılar genellikle bel ve bacak bölgelerinde olur. Boyun fıtığında ise ağrı boyun, kollar ve bacaklara kadar inebilir.

Boğun fıtığının nedenleri

- Masa başı iş yapanların uzun süreli başı öne eğik şekilde çalışmaları
- Bir anda ve sert boyun aksiyonları
- Spor yaparken boyuna alınan darbeler
- Trafik kazalarında ani çarpışma ve fren yapma durumlarında
- Kemik erimesi hastalığı olanlar
- Boynunuzun omurları arasındaki kıkırdağın yıpranıp zarar görmesi

Bir önceki yazımız özenle derlenmiş olan Mide Sorunları İçin Bitkisel Öneriler adlı makalemizde "Mide problemi olan kişilere iyi gelen bitkisel öneriler için bu yazı dizimizi okumaya devam ediniz." hakkında geniş bilgiler içermektedir.


Yorumlar

  1. Yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yazın...

Yorum Yaz

Sağlık Son Eklenenler

Sağlık En İyiler