26/05/2019
Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Aşk » Gelin Kaynana Sorunları

Gelin Kaynana Sorunları

Gelin Kaynana Sorunları
29 Haziran 2014 Pazar 14:58 tarihinde "Aşk" kategorisine eklenen "Gelin Kaynana Sorunları" yazısı 2159 defa okunmuştur.

Gelin ve kayınvalideler uzun yıllardır süregelen bir atışma hali vardır. Peki nedendir bu gün geçtikçe artan sorunlar? Kimdir hatalı olan? Nedir paylaşmakta zorlandıkları?

Asırlardır süren gelin kayınvalide tartışmaları gün geçtikçe düzeleceği yerde daha da artış gösterir hale geldiği görülmektedir. İkisinin de paylaşamadığı kişi gelinin eşi, annenin ise kıyamadığı oğludur. Damat sürekli arada kalan kişidir. Ne annesini kırmak ister, ne de eşini ama zaman geçtikçe artan sorunlar damadı gitgide yıpratmaya başlar. İkisini ortak noktada buluşturabilmek tahmin edildiğinden daha da zor olabilir. Suçu tek tarafta aramak yanlıştır. İki tarafında zıtlaşmasının altında mutlaka unutamadıkları kırgınlıkları vardır. Eskilerden aynı ev içerisinde hem kayınvalideler hemde birkaç gelin ve sayısız çocuk yaşarken şimdi ayrı dairelerde bile yaşanan bu tahammülsüzlüğün en büyük nedeni gelinin eşinin ailesine saygı duymaması onları kendi anne-babası gibi görmek istememesi, kayınvalidenin ise gelinin de bir ana kuzusu olduğunu artık onu da evladı gibi benimsemesi gerektiğinin farkında olmaması en büyük nedendir.

İlk olarak arada ki saygının yitirilmemesi gerekir. Çocuğun veya kızın ailesinin, evli çift yardım istemedikleri halde çifte destek olmaya çalışmaları onlar üzerinde baskı kurdukları hissini verir. Bu da müdahale etmeye benzer. Henüz bazı şeyleri yaşarak tecrübe edecek olan çifte dışarıdan gelen müdahaleler hiç hoş karşılanmayacaktır.

Gelin ile kayınvalidenin yıldızları barışmamış olabilir. Her insan her insanı sevemez. Ancak az öncede belirttiğimiz gibi arada ki saygı kesinlikle yitirilmemelidir. Ayrıca gelin kendi annesinin dolduruşuna da gelmemelidir. Derdini anlatmak istediğinde güvendiği bir arkadaşına anlatırsa onun için daha iyi olabilir. Bazı anneler bu durumlarda yorum yapmazlar. Ben o ebeynleri tebrik ediyorum. İki taraf içinde ilk tanışmadan sonra gelecek belli olmaya başlar bir kez ısınılmadıysa zorlamaya gerek yoktur. Taraflar karşılarındakini anlamaya çalışmazlar. Empati kurabilmek bu durumlarda sorunların çözülebilmesinde büyük rol oynar.

Aynı evi paylaşmakta yaşanan sorunlar;

Günümüzde kayınvalide ile gelinin aynı evi paylaşması pek de eski zamanlarda olduğu gibi kolay kabullenilen bir durum değildir. Yuvalarını kayınvalidenin evinin üzerine kurmaları bir çok sorunu beraberinde getirir. Gelin yıllarca kendi yuvasında kendi düzenini kurmanın hayalini kurmuşken kurulmuş bir düzende, göz hapsi içerisinde yaşamaya mecbur bırakılırsa ilk sorun burdan çıkar. Çift aile olduklarının farkına varamazlar. Damat halen evin oğludur. Kız ise her ailede değişkenlik gösteren bir konumda olur. Kimilerinde gelin, kimisinde sanki kayınvalideye alınmış bir yardımcı, nadir olarak rastlanılsa da kimisinde evin kızı. Çift sürekli göz hapsinde iken birbirlerine olan sevgi bağını güçlendirmeleri pek de kolay olmamaktadır. Yakınlaşma sorunu ile karşılaştıklarından dolayı aralarında geçen en ufak sorun bile yalnız kalacakları zamana kadar büyüyüp halledilmesi zorlaşan bir durum olabilir. Çıkan sorunlarda kayınvalidelerin kesinlikle duruma müdahale etmemeleri gerekir. Anlaşmak kadar güzel birşey yok bazı şeyleri görmezden gelmeye alışmalıyız ki karşı taraf kim olursa olsun canımız sıkılmasın, sinirlerimiz bozulmasın. Unutmayın kim ne ederse, kendine eder...

Bir önceki yazımız özenle derlenmiş olan Partneriniz Yalan mı Söylüyor adlı makalemizde "İlişki uzmanlarının görüşüne göre, ilişkiye en fazla zarar veren tartışmalar yalandan kaynaklanmaktadır." hakkında geniş bilgiler içermektedir.


Gelin Kaynana Sorunları Resim ve Fotoğrafları

  • Gelin-Kaynana-Karikaturu_1d650.jpg
    Gelin Kaynana Karikatürü

Yorumlar

  1. Yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yazın...

Yorum Yaz

Aşk Son Eklenenler

Aşk En İyiler