20/06/2019
Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Güzellik » Deri Nedir ve Görevleri Nelerdir

Deri Nedir ve Görevleri Nelerdir

Deri Nedir ve Görevleri Nelerdir
17 Mayıs 2014 Cumartesi 15:55 tarihinde "Güzellik" kategorisine eklenen "Deri Nedir ve Görevleri Nelerdir" yazısı 1268 defa okunmuştur.

Vücudumuzu koruyan en üst katman ve 3 ana görevi üstlenen önemli bir örtü sistemi organıdır.

Derinin altında yağ tabakası bulunur. Derinin başlıca görevlerine gelecek olursak;

1- Oksijen alma ve solunum

Vücudumuzu kaplayan deri solunuma destek sağlar. Yani yaşamamız için büyük öneme sahip olan oksijenin alınıp, karbondioksitin verilmesinde görev alır. Tüm bunlar deride bulunan kanalcıklar sayesinde yapılır. Ayrıca derinin altında bulunan iç yağ bezleri ve ter bezleri vücudumuz için zararlı olan toksinleri eler ve dışarı atar.

2- Vücudu koruma

Deri hem vücudumuzu hemde iç organlarımızı koruyucu görevini üstlenir. Vücudumuza zarar verecek dış etkenlere karşı (mikrop, güneş, rüzgar, yağmur ve kir) korur.

3- Estetik

En çok göze çarpan ve dikkat çeken özelliği estetik oluşudur. Deri günlük bakımınızın, yaşam tarzınızın, sağlığınızın kısacası birçok şeyin dışa vuruşudur. Sağlıksız bir deri sonucunda uzmanlar hastalığın köküne inip bozukluğa neden olan sorunu yok edebilirler. Deri içinizde yaşadığınız sıkıntıları ve taşkınlıkları ortaya çıkarır.

Derinin zarar görmesine neden olan etkenler

- Hormonal veya dolaşım problemleri,

- Derinin nemsiz kalması ve aşırı kuruması,

- Alkol ve sigara kullanımı,

- Kötü ve dengesiz beslenme sonucunda meydana gelen bağırsak problemleri,

- Vücudun veya derinin zehirlenmesi

Derinin sağlıklı bir şekilde soluk alıp vermesi için gözenekleri tıkayan ölü hücrelerin temizlenmesi gerekir. Bu yüzden cildinize çeşitli kremler ve maskeler uygulamanız tavsiye edilir.

Bir önceki yazımız özenle derlenmiş olan Boyalı Saçlarınıza Nasıl Bakım Yapmalısınız? adlı makalemizde "Günümüzde 18 yaşına gelmiş birçok kız saçlarını boyatmaktadır." hakkında geniş bilgiler içermektedir.


Yorumlar

  1. Yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yazın...

Yorum Yaz

Güzellik Son Eklenenler

Güzellik En İyiler