04/08/2021
Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Sağlık » Temiz Hava Alabilmek İçin Öneriler

Temiz Hava Alabilmek İçin Öneriler

Temiz Hava Alabilmek İçin Öneriler
05 Mayıs 2014 Pazartesi 22:18 tarihinde "Sağlık" kategorisine eklenen "Temiz Hava Alabilmek İçin Öneriler" yazısı 1836 defa okunmuştur.

Günümüzde insanların yaşamakta oldukları evler, sosyalleşmek için bulunduğu alanlar, çalıştığı yerler adeta penceresi olmayan ancak modern bir hapishaneye benziyor.

Gün içerisinde tazelenmiş temiz havanın girmediği ortamlar birçok hastalığın yanı sıra ölümlere de sebep olmaktadır. Dünya çapında yapılan bir tespite göre 2012 yılında 7 milyon insan hava kirliliği sebebiyle yaşamını yitirmiş bulunuyor.

Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Hastalıklar

Gün içerisindeki zamanımızın en az %80'i kapalı ortamlarda geçiyor. Evde, okulda, alışveriş merkezinde, spor salonunda, araçlarda, eğlence mekanlarında daima yenilenmeyen iç ortam havası soluyoruz. Solunmakta olan bu hava bir çok hastalığa davetiye çıkarıyor. Onlardan bazıları ise işte bunlar; Akciğere bağlı hastalıklar, akciğer kanseri, obstrüktüf ve kronik tıkayıcı gibi bir çok hastalığa sebep oluyor. Diğer bir yandan felçler, inmeler, kalp krizleri de hava kirliliği sebebiyle tetikleniyor.

Temiz hava alabilmenin ilk aşaması ortamı havalandırmaktır.

Gece boyu havasız kalmış bir binadaki kirli havayı gün boyu solumanın bir çok hastalıklara sebep olduğunu yukarıda belirttik. Sabah uyandığınızda yaz veya kış mevsimi hiç farketmez en az 15 dakika camları açmalı ve içeride ki kötü havanın tazelenmesini sağlamalısınız. Dışarıda bunulanan havanın dumanlı ve kirli olduğunu düşünüyorsanız havalandırma işleminizi sabahın ilk saatlerinde yapmalısınız. Havalandırılmamış evlerde nem sürekli içeride bulunduğu için duvarlarda, eşyalarınızda küflenme ve rutubet oluşmasını sağlar.

Yatak odalarınızda ki eşyaları azaltın.

Odalarınızı tıka basa eşya doldurmaktan vazgeçin. Kullanmakta olduğunuz eşyaların tozu tutmayan yapıda olmalarına dikkat edin. Aksi taktirde sık sık toz almanız gerekir.

Evcil bir hayvan besliyorsanız havalandırma süresini iki kata çıkarın.

Bir önceki yazımız özenle derlenmiş olan Örgü Örerek Alzheimerden Korunma adlı makalemizde "Yaşlılarımızın hafızalarının bu denli güçlü olmasının sebebini uzmanlarımız açıkladı." hakkında geniş bilgiler içermektedir.


Yorumlar

  1. Yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yazın...

Yorum Yaz

Sağlık Son Eklenenler

Sağlık En İyiler