04/08/2021
Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Sağlık » Örgü Örerek Alzheimerden Korunma

Örgü Örerek Alzheimerden Korunma

Örgü Örerek Alzheimerden Korunma
30 Nisan 2014 Çarsamba 09:05 tarihinde "Sağlık" kategorisine eklenen "Örgü Örerek Alzheimerden Korunma" yazısı 1676 defa okunmuştur.

Yaşlılarımızın hafızalarının bu denli güçlü olmasının sebebini uzmanlarımız açıkladı.

Tabi ki beslenilen gıdaların katkısı ilerleyen yaşlar için önemli ancak örgü örmek sayesinde zihin sürekli yenileniyor. 2 ters 1 düz, renk değiştirme sırası gibi örülen örgünün desen takibi sayesinde beynin alzheimer'a karşı kendini koruduğu kanıtlandı. Bayanların çocuklarına, eşlerine, arkadaşlarına örmüş olduğu çetik, hırka, kazak, yelek, çorap, şal, şapka vs. gibi örgü işleri hem stres atmaları yönünden hemde sağlıkları açısından oldukça öneme sahip gözüküyor. İlk başlarda keyif için örülen el işleri zamanla gelişerek ticarete dönüşmüştür. Bir çok bayanın boş zamanlarını değerlendirmek için ördükleri el işleri ile ev giderlerine katkı sağladığı gözlenmektedir. Son yıllarda oldukça artış gösteren alzeheimer hastalığına karşı korunma yöntemi olan el işlerine olan ilgi bu tespit sayesinde artış göstereceğe benziyor.

Uzmanların yapmış oldukları araştırmalar sonucu örgü ören bayanların örmeyenlere göre daha az alzheimer hastalığına yakalandığı tespit edilmiştir. Bu konunun tıbbi açıklaması ise şöyledir;

Bayanların ortaya çıkarmak için uğraştıkları deseni takip etmeleri sonucu beyin unutkanlığı yeniyor. Bu sayede alzheimere yakalanma oranınız düşüyor.

Bir diğer yandan stresi yenmek için de bu tarz işler oldukça gerekli. Hem sağlınızı koruyarak, hem zamanınızı değerlendirerek ortaya çıkaracak olduğunuz nesneler siz kullanmasanız dahi hediye ettiğinizde emin olun büyük mutluluklara sebep olacaktır. Hadi hemen cıvıl cıvıl ipleri elinize alın ve yaklaşan yaz ayı için harika bir çanta örün.

Bir önceki yazımız özenle derlenmiş olan Adet Kanamasını Geciktirici İlaçlar adlı makalemizde "Bayanların yaz aylarında en fazla ihtiyaç duydukları ilaçlardan birisidir." hakkında geniş bilgiler içermektedir.


Yorumlar

  1. Yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yazın...

Yorum Yaz

Sağlık Son Eklenenler

Sağlık En İyiler