01/12/2020
Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Sağlık » Adet Kanamasını Geciktirici İlaçlar

Adet Kanamasını Geciktirici İlaçlar

Adet Kanamasını Geciktirici İlaçlar
29 Nisan 2014 Salı 09:14 tarihinde "Sağlık" kategorisine eklenen "Adet Kanamasını Geciktirici İlaçlar" yazısı 2792 defa okunmuştur.

Bayanların yaz aylarında en fazla ihtiyaç duydukları ilaçlardan birisidir.

Adet geciktiren ilaçlar, bayanların bazı spor aktivitelerini gerçekleştirmek, denize girmek ya da hacca gitmek gibi nedenler ile her zaman olmamak kaydıyla ihtiyaç duydukları ilaçlardır. Bu ilaçların doktor kontrolü olmadan kullanılması kesinlikle tavsiye edilmez. Adet geciktiren bu ilaçlar, yumurtalıklar tarafından salgılanan progesteron (gestagen) hormonu içerirler. Bu tür ilaçlar yumurtlamayı etkilemezler. Sadece rahim iç tabakasında değişikliklere sebep olarak kanamayı önlerler. Bu ilaçların dışında bazı hastalar için doğum kontrol hapları adet gecikmesi için verilebilir. Tüm bu ilaçların hangisinin hangi hastaya verilmesi konusunda ki kararı mutlaka doktor vermelidir. Çünkü kendi başına alınan bu tür ilaçlar adet düzensizliğine ve istenmeyen zamanda adet oluşmasına neden olabilir.

Adet (regl) geciktirici ilaçların zararı olur mu ?

Bu tür ilaçlar kalıcı bir hormonal değişikliğe kesinlikle sebep olmaz. İleri ki dönemlerde herhangi bir yumurtlama problemine ya da çocuk sahibi olmaya olumsuz etkisi bulunmamaktadır. Kilo alınmasına sebep olmaz.

Adet gününüz değiştiği için yeni adet düzenine göre hareket etmeniz gerekir. Ayrıca ilacın kullanıldığı zamanlarda sinirlilik, şişkinlik, gerginlik, baş ağırı ve kabızlık gibi geçici etkiler yaratabilir. Uzun süreli kullanımlarda lekelenmeler yapabilir. Ancak tüm bu yan etkiler ilaç bırakıldıktan kısa süre sonra yok olacaktır.

Adet kanaması geciktiren ilaçların kullanılması ve etkileri

İlaçlar kullanıldığı müddetçe adet kanamasını etkili bir şekilde önler. İlaç bırakıldıktan 1-2 gün sonra adet kanamaları başlar. Bu yüzden bu ilaçlar sayesinde istediğiniz zamana kadar adet kanamanızı geciktirmeniz mümkündür. Fakat ilacın etkili olabilmesi için beklediğiniz adet gününden en az 4 gün öncesinde ilaca başlamalısınız. Şayet adet gününüze bir kaç gün kala bu ilacı kullanmanız adetinizi geciktirmeyebilir.

Adet geciktirici ilaçları kimler kullanmamalıdır ?

İlacı kullanmadan önce hamile olmadığınıza emin olmanız tavsiye edilir. Çünkü bu tür ilaçlar bebekte yan etkilere neden olabilir. Bunun yanı sıra pıhtılaşma problemi olanların veya karaciğer hastalarının da bu ilacı kullanmaları tehlikeli olabilir.

Bir önceki yazımız özenle derlenmiş olan Lens Kullanırken Bunlara Dikkat Edin! adlı makalemizde "Temizlik konusunda hassas davranarak uzun yıllar lens kullanmanız mümkündür." hakkında geniş bilgiler içermektedir.


Yorumlar

  1. Yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yazın...

Yorum Yaz

Sağlık Son Eklenenler

Sağlık En İyiler