22/07/2019
Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Güzellik » Cilt Çatlakları

Cilt Çatlakları

Cilt Çatlakları
28 Nisan 2014 Pazartesi 10:24 tarihinde "Güzellik" kategorisine eklenen "Cilt Çatlakları" yazısı 1459 defa okunmuştur.

100 kadından 33`ünde meydana gelen deri çatlakları, genellikle kilo alıp verme ve gebelik dönemlerinde ortaya çıkıyor.

Cilt çatlağı nedir ve nasıl oluşur ?

Cilt çatlakları, cildin aşırı ve hızlı bir şekilde gerilmesi sonucunda deride yer alan elastik dokuların kırılmasından meydana gelir. Cilt çatlağı dediğimiz oluşumlar ilk etapta mor ve kırmızı rengine benzerler ve zamanla içinde sedefli beyaz bir renk alırlar.

Cilt çatlağı en fazla kimlerde oluşur ?

Genetik olarak cilt çatlaklarının sıkı bir bağı bulunmaktadır. Örneğin zayıf dokulara sahip kişiler, hızlı bir şekilde kilo aldıkları zaman veya verdikleri zaman daha fazla cilt çatlaklarına maruz kalırlar. Cilt çatlakları en fazla karın bölgesinde, bacaklarda, göğüslerde ve kalçalarda meydana gelir. Bunun yanı sıra cilt çatlarında etkili bir diğer detayda ten rengidir. Çünkü beyaz tene sahip kişilerde esmer tenlilere göre daha fazla cilt çatlağı meydana gelir.

Cilt çatlaklarını önlemek için neler yapılabilir ?

Cilt çatlaklarıyla başınız dertte ise yüzünüze, karnınıza, bacaklarınıza ve çatlama riski olan bölgelerinize esnemeyi sağlayacak bazı yağlar ve kremler sürmelisiniz. Cilt çatlaklarının meydana geldiği bölgelere yaptıracağınız düzenli masajlar, o bölgedeki kan dolaşımını hızlandıracağı için çatlak oluşumunu önleyecektir. Diyetisyenin önerisi olmadan şok diyetler yaparak ani bir şekilde kilo vermeyin ve almayın. Sağlıklı beslenmek ve bol su içmek çatlak oluşumunu engeller. A, C ve E vitaminlerinin yer aldığı meyveleri bol bol tüketin. Düzenli spor yapın.

Cilt çatlakları tedavisi

Oluşmuş cilt çatlarını tamamen ortadan kaldırmak için günümüzde geliştirilmiş herhangi bir yöntem maalesef bulunmamaktadır. Fakat cilt çatlaklarının başlama aşamalarında uygulanacak çeşitli krem veya lazer tedavileri ile çatlakların daha fazla gelişmesi önlenebilir ya da gözle görülemeyecek kadar küçültülebilir. Uygulanan lazer tedavileri sonrasında %80 oranında cilt çatlağının rengi açılır ve dikkatli bakılmadığı sürece fak edilmez. Ancak uzun süredir ciltte bulunan ve beyaz rengini almış çatlakları tamamiyle yok edecek herhangi bir yöntem bulunmamaktadır.

Bir önceki yazımız özenle derlenmiş olan Kil Maskesi Tarifleri adlı makalemizde "Cildinize güzellik katmak için çeşitli malzemeler ile kil maskesi yapabilirsiniz." hakkında geniş bilgiler içermektedir.


Yorumlar

  1. Yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yazın...

Yorum Yaz

Güzellik Son Eklenenler

Güzellik En İyiler