05/12/2020
Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Dekorasyon » Koltuk Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Koltuk Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Koltuk Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
10 Nisan 2014 Perşembe 10:51 tarihinde "Dekorasyon" kategorisine eklenen "Koltuk Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler" yazısı 2092 defa okunmuştur.

Yeni bir koltuk mu almayı düşünüyorsunuz? Dikkate almanız gereken bir kaç önerimiz var.

Koltuğu almak istediğiniz yerin ölçüsü çok önemlidir. Yerleştrime sıkıntısı yaşamamak için öncelikle ölçülerinizi alıp alışverişe öyle çıkmanızda fayda vardır. Etrafında bulunacak diğer eşyaları da hesaba katarak ortalama bir enlem boylam ölçüsü çıkarın. Ardından diğer eşyaların boyutlarına bakın ve alacak olduğunuz koltuğun yüksekliği ne kadar olursa diğerlerine uyum sağlar diye belirlemeye çalışın. Koltuğun boyutları hakkında bilgi edindiğinize göre sırada renk seçimi var.

Koltuğunuz hangi renklerde olmalı? Halınızın rengi, perdeler, duvarlar ve oda içerisinde yer alan her türlü nesneyi gözden geçirin ve bunlara en çok uyum sağlayabilecek olan rengi belirleyin.

Seçecek olduğunuz kumaşın aklınızdaki modelle uyumu çok önemlidir. Şu sıralar en çok tercih edilmekte olan kumaş tay tüyüdür. Kadifeyi andıran yapıya sahip olan bu kumaş kullanımı ve temizliği açısından oldukça memnun kalınan bir kumaştır. Ancak seçmiş olduğunuz kumaşın sentetik olmamasına özen göstermelisiniz. Kumaşınızı da belirledikten sonra koltuğunuzun rahatlığını test etmeye sıra geldi. Beğendiğiniz modelleri üzerine oturup kontrol etmelisiniz. Koltuğunuz ne çok yumuşak ne de çok sert olmamalıdır. İkisinin arası bir yumuşaklığa sahip olmasına özen gösterin. Koltukların üzerine oturun ve arkanıza güzelce yaslanın ayaklarınız tam yere basıyorsa sorun yok ancak yukarda kalıyorsa bu sağlığınız açısından iyi değildir.

Diğer bir ayrıntı olarak koltuğunuzun özellikleride çok önemlidir. Açılmalı mı? Altı bazalı mı olmalı? bunlarada karar verdikten sonra küçük ama önemli detaylarımız var. Koltuklarınız kullanacak olduğunuz oda küçük ise veya etrafındaki eşyalar desenli kumaşlarla kaplandıysa koltuklarınızda mutlaka düz renkleri tercih etmelisiniz. Düz renkler lekeleri hemen belli ettiği için tercih etmek istemiyorsanız kendinden fitilli olan kumaşları kullanabilirsiniz.

Seçmekte olduğunuz koltuğu nerede ne için kullanacak olduğunuz da diğer ayrıntılar kadar önemlidir. Uzanıp kitap okumak için mi? Televizyon karşısında zaman geçirmek için mi? Yoksa önemli olan misafirlerinizi ağırlayabilmek için mi? Ayaklarınızı uzatarak tv izlemek içinse çok yumuşak oturduğunuzda gömüleceğiniz veya çok sert yapıdaki koltuklar tercih etmemelisiniz. İkisinin arasında sertlikte olan bir koltuk sağlığınız açısından daha iyi olacaktır.

Unutmayın, almış olduğunuz koltuklar ortalama 10-15 yıl sizinle beraber olabilmelidir. Bir tek görüntüsüne aldanarak karar verirseniz yanlış seçimler yapmış olursunuz. Hem modelini hem de yapısını göz önünde bulundurarak seçim yapmalısınız.

Bir önceki yazımız özenle derlenmiş olan 2014 Yılının Deri Halı Modelleri adlı makalemizde "Halı bir evin olmazsa olmazları arasında yer alır." hakkında geniş bilgiler içermektedir.


Yorumlar

  1. Yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yazın...

Yorum Yaz





Dekorasyon Son Eklenenler

Dekorasyon En İyiler