22/01/2021
Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Dekorasyon » Odalara Göre Aydınlatma Tavsiyeleri

Odalara Göre Aydınlatma Tavsiyeleri

Odalara Göre Aydınlatma Tavsiyeleri
31 Mart 2014 Pazartesi 12:23 tarihinde "Dekorasyon" kategorisine eklenen "Odalara Göre Aydınlatma Tavsiyeleri" yazısı 1738 defa okunmuştur.

Tüm odalarınız için aynı aydınlatma kullanmak doğru değildir.

Tüm odalarınız için benzer aydınlatma yöntemlerini kullanmak dekorasyon adına yapılan en büyük hatalardan birisidir. Her odanın kendine özgü ve fiziksel yapısına uygun olan aydınlatma sistemi kullanması gerekir.

İşte sizler için hazırlamış olduğumuz odalarınız için en iyi aydınlatma tavsiyeleri...

Koridorların aydınlatılması

Işık sağlayan kaynaklar koridor boyunca baştan başa dizilebilir veya yarı şeffaf özellikte aplikler tercih edilebilir. Koridor ile odalar arasında aşırı bir ışık farkının olmaması gerekir.

Mutfakların aydınlatılması

Mutfakta sık sık kullanmakta olduğunuz mutfak dolaplarının çevresinin ve içlerinin iyi bir şekilde algılanabilmesi için tavanda tercih edeceğiniz ışık kaynağının geniş yüzeylere ışık yayacak özellikte olması gerekir. Ayrıca tezgah üstününde ayriyetten bölgesel bir şekilde aydınlatılması gerekir.

Banyoların aydınlatılması

Kayarak kendini sakatlama riski en fazla olan alanlardan biri olduğu için banyoların iyi bir şekilde aydınlatılması son derece önemlidir. Ayrıca makyaj yapan bayanlar için aynanın bulunduğu bölgenin ekstra ışık kaynağına ihtiyacı vardır.

Yatak odasının aydınlatılması

Yatak odalarında bulunan başucu aydınlatması genellikle yatak üzerinde yer alan aplikle veya komodinlere konan lambalar vasıtasıyla yapılır. Komodin üzerindeki yer alan abajur aydınlatma sistemleri yataktan kalkmadan kontrol edilebilmesi bakımından iyi olabilir fakat okuma açısından pekte yeterli değildir. Bu yüzden oturduğunuz zaman baş hizanıza gelebilen aydınlatma yöntemini tercih edin. Ayrıca aydınlatma sisteminin ışığının ayarlanabilir olması ve doğrudan göze doğru gelmemesi de oldukça önemli konulardan biridir.

Çocuk odasının aydınlatılması

Yeni dünyaya gelen çocuklar için etrafı doğru ve kolay bir şekilde algılaması son derece önemlidir. Bu yüzden çocuk odalarında bulunan aydınlatma sistemi büyük önem taşır. Bu yüzden odada çocuklar tarafından renklerin doğru bir şekilde algılanmasını sağlayan, renkleri orjinal haliyle gösteren lambalar seçmeniz gerekir. Özellikle okul çağında olan çocukların göz sağlığını bozmadan, uzun süre çalışmalarını sağlamak amacıyla çalışma yaptıkları masaların iyi şekilde aydınlatılması ve ışığın yansıma yapmaması son derece dikkat edin.

Bir önceki yazımız özenle derlenmiş olan Duvar Kağıdı Modelleri adlı makalemizde "Ev dekorasyonunda yaygın olarak kullanılan duvar kağıtları evlerimizin havasını değiştirmektedir." hakkında geniş bilgiler içermektedir.


Yorumlar

  1. Yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yazın...

Yorum Yaz

Dekorasyon Son Eklenenler

Dekorasyon En İyiler