04/08/2020
Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Anne ve Çocuk » Altıncı Hastalık Nedir

Altıncı Hastalık Nedir

Altıncı Hastalık Nedir
22 Mart 2014 Cumartesi 11:24 tarihinde "Anne ve Çocuk" kategorisine eklenen "Altıncı Hastalık Nedir" yazısı 1565 defa okunmuştur.

Hastalık tanısı döküntüler sonrasında konulan altıncı hastalık, korkulacak kadar tehlikeli değildir.

Anne ve babaların 6. hastalık ismiyle bildiği Roseola, bir virüsün açmış olduğu döküntülü bir hastalık türüdür.

Ateşi çıktığı için hastaneye götürülen bebeklerde sıklıkla teşhis konan bir enfeksiyondur. Bu hastalık en fazla bebeğin 6 ile 18 aylık olduğu dönemlerde ve bazende diş çıkarma zamanlarında görülür. Diş çıkarma zamanlarında görülen bu enfeksiyonun sebep olduğu ateşi anneler diş ateşi zannederler. Fakat diş çıkarma döneminde görülen ateş 37,7 dereceden fazla değildir.

Altıncı hastalık dediğimiz bu döküntülü hastalıkta ilk olarak ateş 40 dereceye kadar yükselir. Bu durum anne ve babaları endişelendirir. Çünkü ateşe hassas olan bebeklerde ateşli havaleler meydana gelebilir. Doktor tavsiyesi ile bebeği rahatlakmak için ateş düşürücüler alınabilir. Soğuk uygulamalar ve ılık duş önerilir. Bu yüksek ateşli dönem 3 veya 4 gün devam eder. Bu dönemde yapılan muayeneler sırasında herhangi bir tanı koyucu bulgu saptanmaz.

3 gün ateşli geçen dönem sonrasında ateş ani bir şekilde kaybolur ve özellikle kollarda, gövdede ve boyun kısımlarında hafif kabarık soluk kırmızı döküntüler görülmeye başlanır. İşte bu döküntüler ateşin sebebini ve hastalığının adını belli eder. Döküntüler başladığında hastalığın hiçbir belirtisi kalmamıştır. Bağışıklığı güçlü olan bebeklerde 6. hastalık ciddi problemlere neden olmaz. Meydana gelen döküntüler bir kaç güne tamamen kaybolur.

Tehlikeli olmayan altıncı hastalık kendiliğinden geçer.

Bir önceki yazımız özenle derlenmiş olan Bebeklikte Sivilce Oluşumu adlı makalemizde "Doğum gerçekleştikten sonraki haftalarda bebeğin cildinde kızarıklıklar gözlemlenebilir. Henüz yeni anne-baba olmuş kişiler için bu durum endişe edicidir." hakkında geniş bilgiler içermektedir.


Yorumlar

  1. Yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yazın...

Yorum Yaz

Anne ve Çocuk Son Eklenenler

Anne ve Çocuk En İyiler