01/12/2020
Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Diyet » Anemi Kilo Vermenizi Engelleyebilir

Anemi Kilo Vermenizi Engelleyebilir

Anemi Kilo Vermenizi Engelleyebilir
18 Mart 2014 Salı 10:03 tarihinde "Diyet" kategorisine eklenen "Anemi Kilo Vermenizi Engelleyebilir" yazısı 1794 defa okunmuştur.

Gelişi güzel diyetler yapmak son derece sağlıksızdır ve kötü sonuçlar doğurabilir.

Diyet yapmaya başlamadan önce diyet uzmanının sizi kan tahlili yaptırmaya göndermesi son derece önemlidir. Her kişinin vücut yapısı aynı değildir. Bu yüzden diyetler genel olarak değil, kişiye özel olarak hazırlanması gerekir. Kilo vermekte zorlanan veya oldukça yavaş bir şekilde kilo verenlerin kan değerleri analiz edildiği zaman, bu problemin altında yatan sebebin kansızlık olduğu ortaya çıkabilir.

Günümüzde sıkça karşılaştığımız sağlık problemlerinin başında yer alan kansızlığın, bu kadar artmasının temel nedeni şüphesiz dengeli ve yeterli beslenmemektir. Demir anemisi görülen kişide ilk olarak demir yetersizliğinin ana nedeninin araştırılması gerekir. Demir yetersizliği problemi olan hastaların hemen ilaç kullanmaya yönelmesi doğru bir davranış değildir. Çünkü kullanılan ilaçlar kanda bulunan demir seviyesini yükseltir. Beslenmesine yeteri kadar dikkat etmeyen kişinin kan değeri yeniden düşebilir. Kullanılan demir ilaçları iştah açıcı özelliğe sahiptir. Bu döngü içerisinde hayatını sürdüren kişi durmadan kilo alır, ancak demir seviyesi yükselmez. Yükselse bile demir seviyesi kalıcı olmaz.

Kansızlık problemi çeken hastaların iyi bir doktora başvurup kansızlığa sebep olan problemin kaynağının güzelce tespit edilmesi lazım gelir. Doktor tavsiye ile doğru bir beslenme planı uygulayarak demir seviyesini yükseltmeniz mümkündür. Kansızlık, kişinin kilo vermesinin yanı sıra yaşam kalitesini de olumsuz yönde etkilemektedir. Demir eksikliği nedeniyle ortaya çıkan kansızlığın belirtileri; çabuk yorulmak, merdiven çıkma veya kısa yürüyüşlerde bile nefes nefese kalmak, halsizlik, depresyon ve baş dönmesidir. Bazı hastaların buz, toprak ve çamur yeme gibi isteklerinin olduğu saptanmıştır.

Demir yetersizliği anemisi hastalığında kişi nasıl beslenmelidir

- Haftada en az 2 ya da 3 defa haşlanmış yumurta yenmelidir (yumurtalar kaynadıktan sonra bi 5 dk kaynatılıp indirilmelidir)
- Haftalık 3 kere kesinlikle kuru baklagil (kuru börülce, fasulye, yeşil mercimek, nohut) yemeği tüketilmelidir
- Özellikle sabahları aç karnına iken 2 çorba kaşığı kadar pekmez tüketilmelidir
- Her gün ortalama 10 adet çekirdekli siyah üzüm yenebilir
- Haftada en az 1 kere kırmızı et tüketilmesi gerekir
- Öğünlerde özellikle de kahvaltı sırasında C vitamini (taze sıkılmış portakal suyu) tüketmek demirin emilimini artırır
- Kırmızı et yediğiniz öğünlerde bol limon sıkılmış bir salata tercih edilmelidir

Bir önceki yazımız özenle derlenmiş olan 5 Günlük Simit Diyeti adlı makalemizde "5 günden daha uzun süre uygulanmaması gerekli olan bu diyet, simitin yanında tavuk ve et gibi protein ağırlıklı besinleri de içermektedir." hakkında geniş bilgiler içermektedir.


Yorumlar

  1. Yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yazın...

Yorum Yaz

Diyet Son Eklenenler

Diyet En İyiler