26/05/2019
Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Aşk » Eşler Arası Geçimsizlik

Eşler Arası Geçimsizlik

Eşler Arası Geçimsizlik
15 Mart 2014 Cumartesi 13:40 tarihinde "Aşk" kategorisine eklenen "Eşler Arası Geçimsizlik" yazısı 1624 defa okunmuştur.

Severek ve birbirlerini iyice tanıdıktan sonra evlenmiş olan eşler bile bir deneme ve bocalama dönemi geçirmeden sürekli uyum içerisinde olamazlar.

Çünkü eşlerin birbirlerinden beklentileri, ilk aylarda en yüksek düzeydedir. Sevgi ve aşk gözleri bağladığı için bir süre hiç sorun çıkmayabilir. Ancak her balayının bir sonu gelir. Kişiliklerdeki sivrilikler, ayrı eğilimler, değişik beğeniler su yüzüne çıkar. Beklenmedik bir tepki, yadırganan bir huy, eşlerde düş kırıklığı yaratır. Farklı bir deyişle, kırk gün geçtikten sonra sarımsağın kokusu çıkmaya başlar. Tutkulu sevgi dönemi, yerini yavaş yavaş karı koca ilişkisine bırakır. Eşlerin birbirlerini düşledikleri sevgili gibi değil, etiyle kemiğiyle insan olarak tanımaya başlarlar.

Eğlenceden başlayarak, eş dost seçimine, akrabalarla ilişkiye, para harcamaya, ev döşemeye, düşünülen çocuk sayısına, çocuk eğitiminden, anne babanın çalışmasına dek uzanan bir dizi gerçek yaşam sorunu bir bir ortaya çıkar. Bu ana konularda ve daha bir sürü yan konuda, eşler anlaşmak ve uzlaşmak gereğini duyarlar. Uzlaştırıcı çözümler bulmak yerine, kendi doğrultularında giderlerse, ya da her eş ötekini kendine uydurmakta direnirse, sürtüşme ve bozuşma kaçınılmaz bir hal alır.

Evlilik, gerçek sınavını bu ana konularda vermek zorundadır. Sevgi ve onun doğal uzantıları olan anlayış ve hoşgörü ile ayrı görüşlerin yaklaştırılması daha kolaydır. Ancak sevgi ne denli güçlü olursa, anlaşma o ölçüde kolay sağlanır denilemez. Uzun ve anlaşmalı bir nişanlılık döneminden kısa bir süre sonra fırtınalı bir yaşama dönüşen evlilikler çoktur. Böyle eşler, yeterli olgunluğu gösteremedikleri, birbirlerini gerçek yüzleriyle tanıyamadıkları için çok çabuk çatışmaya düşerler. Birbirlerinden gerçekle uyuşmayan istekleri olur. Kimin dediği olacak çekişmesi başlar. Yaklaşmalar ve uzaklaşmalar olur. Tartışma ve kavgaların ardından ya küskünlük gelir ya da sevişerek barışmalar. Aileye yeni bir üye gelene dek eşler hep bir karmaşalık yaşarlar.

Bir önceki yazımız özenle derlenmiş olan İlk Buluşmada Bunlardan Kaçının adlı makalemizde "İlk buluşma hem erkek hemde bayan için son derece önemlidir. Bu buluşmada yaşanan olaylar ilişkinin gidişatını oldukça önemli derecede etkiler." hakkında geniş bilgiler içermektedir.


Yorumlar

  1. Yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yazın...

Yorum Yaz

Aşk Son Eklenenler

Aşk En İyiler