03/08/2020
Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Anne ve Çocuk » Bebeklikte Sivilce Oluşumu

Bebeklikte Sivilce Oluşumu

Bebeklikte Sivilce Oluşumu
12 Mart 2014 Çarsamba 10:53 tarihinde "Anne ve Çocuk" kategorisine eklenen "Bebeklikte Sivilce Oluşumu" yazısı 4205 defa okunmuştur.

Doğum gerçekleştikten sonraki haftalarda bebeğin cildinde kızarıklıklar gözlemlenebilir. Henüz yeni anne-baba olmuş kişiler için bu durum endişe edicidir.

Bebeklerin cildi üzerinde oluşan kızarıklıklar bebek sivilceleri olarak tabir edilir.

Bebek cildindeki sivilcelerin sebepleri;

İlk olarak bilinmelidir ki bebek cildinde oluşan kızarıklıkların sebebi kesinlikle kirden veya iyi bakılmamış olmasından kaynaklanmaz. Bebek cildinde oluşan sivilcelerin sebebi derinin alt kısmında bulunan yağ tabakalarının oluşumudur. Anne adayları ilk karşılaştıklarında bu sivilcelerden korkarlar buda çok normaldir. Ancak bu durum her bebekte rastlanır. Bu tarz sivilceler ortalama bebeğiniz 5. ayına geldiğinde tamamen ortadan kalkacaktır.

Bebek cildindeki sivilce tedavisi nasıl olur?

Bu durum için pek de bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Ancak bebek cildi hergün temiz ve nemli bir bez ile yavaşça silinmelidir. Normalde sivilceler bir kaç hafta içerisinde kendiliğinden kaybolmaktadır. Kimi durumlarda süreç bir kaç aya kadar devam edebilir. Ama bebeğiniz 6 ayına geldiyse ve halen sivilceler devam ediyorsa bir uzmandan yardım almalısınız. Ayrıca sivilceler sert, içleri dolu ve pullu görünümde ise bu durumdada bir doktora danışmanızda yarar vardır.

Bir önceki yazımız özenle derlenmiş olan Bebeklerde Kabızlığın Nedenleri adlı makalemizde "Bebeklerin neden kabızlık problemi çektiklerini merak eden annelerimiz için bilgilendirici makalemiz." hakkında geniş bilgiler içermektedir.


Yorumlar

  1. Yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yazın...

Yorum Yaz

Anne ve Çocuk Son Eklenenler

Anne ve Çocuk En İyiler