20/06/2019
Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Sağlık » Lens Kullanırken Bunlara Dikkat Edin!

Lens Kullanırken Bunlara Dikkat Edin!

Lens Kullanırken Bunlara Dikkat Edin!
28 Şubat 2014 Cuma 11:15 tarihinde "Sağlık" kategorisine eklenen "Lens Kullanırken Bunlara Dikkat Edin!" yazısı 1234 defa okunmuştur.

Temizlik konusunda hassas davranarak uzun yıllar lens kullanmanız mümkündür.

Göz Hastalıkları Uzmanı olan Profesör Doktor Mehmet Orhan, bayanlara lens seçiminde ve kullanılmasında dikkat edilmesi gereken konularda tavsiyelerde bulundu.

Gözlük yerine kontakt lens kullanmayı tercih eden kişilerin lens kabı, kirpiklerinin kenarları, yüz ve el gibi bölgelerinin temizliğine son derece dikkat etmesi gerektiğini söyleyen Mehmet Orhan kontakt lens kullananlara tavsiyelerini şu şekilde sıraladı.

Lens kullanırken bunlara dikkat edin!

- Lensinizi takmadan ve çıkarmadan önce ellerinizin en az 1 dakika boyunca sabunlu su ile güzelce yıkanması gerekir.
- Lensler gözlerimizde iken duşa ve denize girilmemeli, uykuya yatılmamalıdır.
- Gözde meydana gelen batma, görme bulanıklığı, ağrı, kızarıklık, ışığa karşı hassasiyet, aşırı sulanma ve çapaklanma olması durumunda lens kullanımına ara verilmeli ya da lens takılı ise vakit kaybetmeden çıkartılması gerekir.
- Kullanılan kontakt lenslerin kullanım sürelerinin olduğu akıldan çıkartılmamalı ve süresinden daha uzun kullanıp göz sağlığımız riske atılmamalıdır.

Temizlik kaidelerine dikkat ederek gözde hasara sebep olmadan uzun süreler lens kullanılabileceğinizi belirten Orhan, lens kullananların herhangi bir şikayetleri olmasa bile 6 ayda bir göz hekimine kontrollerini yaptırmaları konusunda da tavsiyede bulundu.

Bir önceki yazımız özenle derlenmiş olan Stresi Yenmenin Yolları adlı makalemizde "Stres günümüzde her yaşta ki kişileri etkilemektedir." hakkında geniş bilgiler içermektedir.


Yorumlar

  1. Yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yazın...

Yorum Yaz

Sağlık Son Eklenenler

Sağlık En İyiler