20/06/2019
Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Sağlık » Stresi Yenmenin Yolları

Stresi Yenmenin Yolları

Stresi Yenmenin Yolları
23 Şubat 2014 Pazar 20:23 tarihinde "Sağlık" kategorisine eklenen "Stresi Yenmenin Yolları" yazısı 1372 defa okunmuştur.

Stres günümüzde her yaşta ki kişileri etkilemektedir.

Evde, okulda, iş yerinde her an her yerde stres bizimle birlikte gelir. Bazı profesörler stresi yenmek için bir kaç öneride bulunuyorlar. Bu öneriler şöyledir;

Stresle karşılaştığında kişi ne yapmalıdır ?

Strese girmeye başladığımızı hissettiğimizde kendimize öncelikle neden stresliyim ve bununla nasıl başa çıkmam gerekir diye sormalıyız.

Eğer ki kişi başa çıkabileceğine gerçekten inanırsa vücutta stres tepkilerini oluşturan belirti meydana gelmiyor. Vücut bunları oluşturmuyor. Ama tam tersini düşünürsek baş edemeyeceğiz diye beyin bir tehlike durumu algılıyor ve beden stres tepkisini oluşturuyor. Bu aşamada kişisel farklılıkların önemi büyük. Önceden edinilmiş deneyimler ve kişinin yapısı olağan bir duruma karşı ne yönde tepki vereceğini belirleyebiliyor. Genetik miras ve çocukluktan yaşanan olaylar kaygı düzeyini ortaya koyuyor. Eğer ki kaygı düzeyi genelde yüksekse kişi olaylara karşı normalinden çok daha şiddetli davranabiliyor.

Verilmiş olan tepki stresin seviyesini belirler mi?

Problem çözebilme yeteneği gelişmiş olan kişiler stres ile baş etmekte daha avantaj sahibidirler. Tabi ki bu bir ayrıcalık değildir her insan bu yeteneğini geliştirebilir. Etrafınızda bulunan kişiler stresle kolay başa çıkabiliyorsa sizde onların uyguladıkları yöntemi örnek alabilirsiniz. Problem çözme zamanla geliştirilir. Sorunun tanımlanması çözülebilmesi açısından en iyi aşamadır.

Stresi kendi kendinize nasıl yenebilirsiniz?

Her insan gün içerisinde ki stres nedenleriyle baş etmeye çalışır. Ama stresle başa çıkabilme derecesi herkeste farklıdır. Kimileri için çok yoğun stres içeren bir konu başka birine kolay edilebilecek bir konu gibi gelebilir. Zamanı iyi planlayabilmek, beslenmenize ve uykunuza özen göstermek, spor yapmak stresle başa çıkmada işinizi kolaylaştırır.

Uzmanlar stresi nasıl tedavi eder?

Kişi uzmana başvurduğunda da tedaviyi aslında kendisi yapar. Uzmanlar stresin bedeninize vermiş olduğu yoğun tepkiyi azaltmak için kimi zaman ilaçlı tedaviye başvurabilir. Diğer yandan olayları algılayabilme ve yorumlayabilme konusunda yardımcı olmaya çalışarak kolay atlatmanıza yardımcı olurlar. Ruhsal gücümüzün karşılaşmış oluduğumuz olayları sindirme süreci vardır. Eğer sizi strese iten bir olay bu durumu aşıyorsa demek ki travmanın derecesi çok yüksektir. Kişi kendini iyi dinlemelidir.

Bir önceki yazımız özenle derlenmiş olan Öğle Molasında Zihninizi Temizleyin adlı makalemizde "Yoğun tempo içinde geçirdiğiniz günlerde etkili molalar zihninizi açık tutmanıza ve verimliliğinizi arttırmanıza yardımcı olur." hakkında geniş bilgiler içermektedir.


Yorumlar

  1. Yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yazın...

Yorum Yaz

Sağlık Son Eklenenler

Sağlık En İyiler