22/07/2018
Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Sağlık » Öğle Molasında Zihninizi Temizleyin

Öğle Molasında Zihninizi Temizleyin

Öğle Molasında Zihninizi Temizleyin
19 Şubat 2014 Çarsamba 22:56 tarihinde "Sağlık" kategorisine eklenen "Öğle Molasında Zihninizi Temizleyin" yazısı 1068 defa okunmuştur.

Yoğun tempo içinde geçirdiğiniz günlerde etkili molalar zihninizi açık tutmanıza ve verimliliğinizi arttırmanıza yardımcı olur.

Yapabilecek farklı bir aktiviteniz yok ise sadece yürüyerek bile zihinsel ve fiziksel enerjinizin artmasını sağlayabilirsiniz. Yürüyüş sizi pozitif duygulara sahip olmaya yöneltir.

Gün boyu ofis içerisinde, masa başında ve kapalı ortamda çalışıyor olmak dengenizin bozulmasına ve stres ile dolmanıza sebep olur. Tüm gün kötü enerji aldığınız ortamdan uzaklaşarak açık hava da vakit geçirmek sizi rahatlatacaktır. Gün bitimini beklemeden öğlen molanızda da dışarı çıkıp hava almak zihninizi rahatlatır ve günün geri kalanında iyi verim almanızı sağlar.

Yoğun olarak işe başladığınız günler de öğle molalarınızı değerlendirebileceğiniz 5 farklı öneri şöyledir.

* Kahve molası vermek; Hemen hemen hepimizin çok sık yaptığı bir hata ofisimize kahve siparişinde bulunmaktır. Bunun yerine bir yarım saat ayırıp yakın çevre de bulunan bir cafe de kahvenizi içmek tüm günün stresini atmanızı sağlar. Bu sebeple kahve içmek için başka bir yer tercih etmelisiniz.

* Açık havada yemek yemek; Öğle yemeğiniz ofisinizde bilgisayar başında yenilebilecek bir yemek değildir. İsraf edilmeyecek kadar önemli bir ana öğündür. Eğer ki yeterli zamana sahip iseniz iş arkadaşlarınız ile yakın bir restorantta yemek yemeniz zihninizde ki sorunlardan kurtulmanıza beyninizin rahatlamasına destek olur.

* Ofis Bitkileri; Ofisiniz içerisinde olan mobilya yoğunluğunun yerine bir kaç renkli çiçeklerle süslemelisiniz. Çiçeklerin güzel renkleri ve kokuları sizi iyimser olmaya yöneltecektir. Çiçeklerle ilgilenerek stresinizi atabilirsiniz.

* Ofiste Kitap Okuma; Öğle molalarınızdan bir 10 dakikayı kitap okumaya ayırabilirseniz keyifli geçen bir molaya sahip olursunuz. Tabi ki kendinizi kitaba çok kaptırıp öğle molanızın bittiğini unutmayın.

* Hızlı Arama; Masanızdan uzaklaşarak sevdiklerinizi arayın onların sesini duymak enerjinizin tazelenmesini sağlar.

Bir önceki yazımız özenle derlenmiş olan Stres Beyin Hücrelerini Öldürüyor adlı makalemizde "Her insan için beyin hücrelerinin ölme seviyesi aynı sayıda değildir." hakkında geniş bilgiler içermektedir.


Yorumlar

  1. Yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yazın...

Yorum Yaz

Sağlık Son Eklenenler

Sağlık En İyiler