20/06/2019
Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Sağlık » Stres Beyin Hücrelerini Öldürüyor

Stres Beyin Hücrelerini Öldürüyor

Stres Beyin Hücrelerini Öldürüyor
17 Şubat 2014 Pazartesi 23:25 tarihinde "Sağlık" kategorisine eklenen "Stres Beyin Hücrelerini Öldürüyor" yazısı 1894 defa okunmuştur.

Her insan için beyin hücrelerinin ölme seviyesi aynı sayıda değildir.

Kişinin biyolojik yapısı, alkol-sigara kullanıyor olması, kolestrol, stres, yüksek tansiyon ve çevre koşullarının da kişinin hücrelerinin ölmesine sebep olduğu bilinmektedir. Bunlar arasında en büyük yok edici strestir. Araştırmalara göre stres beyinde bazı kimyasla elektronlar üretmekte ve bu zararlı elektronlar beyinde bulunan hücrelere yapışarak zehirlemekte olduğu saptanmıştır.

Beyin Hücreleri Artar mı?

Bir çok profesöre göre kaybedilen beyin hücrelerinin yenilenmesi söz konusu değildi. Bu bilginin doğruluğunu kabul etmeyen de çok sayıda profesör bulunmaktaydı. 5 yıl önce yapılan bir araştırma sonucu beyin hücrelerinin artış göstermekte olduğu ortaya konulmuştur.

Her insan beyninde bulunan milyarlarca sayıda ki beyin hücreleri içerisinde hergün yaklaşık olarak 10.000 adetinin öldüğü kanıtlandı.

Beyin fonksiyonları 18-23 yaşları arasında artış göstermektedir. 40 yaşlarına gelindikten sonra ise hızlı şekilde azalmaya başlar. Bu sayı ortalama bir gün de 10 bin hücre olarak tespit edilmiştir. 65-70 yaşlarına kadar ölen hücrelerin sayısı toplamda ki hücre sayısının sadece %5'ine eşittir. Bu da demek oluyor ki beyine hücre takviyesi olmaktadır. Ancak takviye olunurken o hücrelerin hiçbirisi beyin hücresi olmalıyım demiyor. Kök hücreler olarak tabir ettiğimiz hücreler beyin hücresine dönüşebiliyor. Beyinde ki her hücre öldükten sonra yeni bilgi edinme de, bilgileri depolama da ve öğrenme de zayıflama meydana geliyor. Beyin hücrelerimizi çalıştırırsak sürekli beyin aktiviteleri yaparsak 60 yaşına geldiğimizde dahi bir genç beyni gibi beyne sahip olmamız mümkündür.

Hayal Gücünüz Sayesinde Beyninizi Şaşırtın

Beyninizde ki hücrelerin ölmesini engellemek sizin eliniz de, sabahları çalar saatiniz de ki müziği değiştirin, telefonunuzun çalan zilini değiştirin, dışarı çıktığınız da kullandığınız yolu değiştirin, eviniz de veya çalıştığınız yerde değiştirebildiğiniz kadar değişiklikler yapın. Beyninizin tek düze devam etmesi demek hücrelerin ölümü demektir. Hücreleri canlı tutabilmek için farklılıklara ihtiyaç vardır.

Sürekli olarak aynı şekilde yapılan rutin işlemlerin beyini tembelleştirmekte olduğu araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır. Hayal kurmak beyninizin sürekli aktif halde olmasını sağlıyor. Belleğin oluşabilmesi, gelişimi ve olgunlaşması için hayal kurmak gerekmektedir. Önemli olan beynimizi kalıplaşmış bazı durumlarda kurtarmak en iyi yöntemdir.

Bir önceki yazımız özenle derlenmiş olan Geçmeyen Öksürükleriniz İçin Doğal Şuruplar adlı makalemizde "Öksürük ile baş etmenizi sağlayacak evde kolaylıkla yapabileceğiniz doğal öksürük şurubu tarifleri." hakkında geniş bilgiler içermektedir.


Yorumlar

  1. Yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yazın...

Yorum Yaz

Sağlık Son Eklenenler

Sağlık En İyiler