05/12/2020
Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Sağlık » Balıketli Kadınlar Daha Sağlıklı

Balıketli Kadınlar Daha Sağlıklı

Balıketli Kadınlar Daha Sağlıklı
17 Eylül 2013 Salı 19:36 tarihinde "Sağlık" kategorisine eklenen "Balıketli Kadınlar Daha Sağlıklı" yazısı 2400 defa okunmuştur.

Aşırı diyet yapmak vücutta geri dönüşü olmayan hasarlar verebiliyor.

Bu sıralar kilo sorunu 7den 70e herkesin problemi. Ancak bir takım kişilerde kilo kaybı oldukça beden kendini frenleyemiyor ve kilo kaybı alıp başını gidiyor. İnsanlarda kilonuz ne kadar az ise o kadar güzel ve iyi olgusu oluşmuş durumda. Doktor Ayça Kaya bu olgu yüzünden insanlar aşırı ve dengesiz diyetler uygulamaktadır, bünyeleri için gerek olan gıda miktarını alamayan kişilerin vücutlarında ilerde geri dönüşü olmayacak hasarlara yol açabildiğini vurguladı.

Zayıf görünmek için sürekli sıfıra doğru indirmek istediğimiz yağ dokusu esasında beyin, kalp gibi oldukça mühim bir organımızdır. Yağ dokusu vücudumuzun kemik dokularını koruyan, vücudumuzun ısısını ayarlayan, dışardan gelen darbelere karşı vücudumuzu koruyan önemli bir parçadır. Şayet insanın vücudunda yağ dokusu kalmaz ise, kızlarda adet görmeme, erkekler gibi saçların dökülmesi, kısırlık, kemiklerde erime, yorgunluk ve bunlara benzer sorunlar oluşur. Şayet bu 0 beden sevdası uzun sürede devam ederse yemek yememe hastalığı denen Anoreksia nervozaya hastalığına sebep olabilir. Bu vaziyette de iyi bir tedavi yöntemi uygulanmaz ise ölümle sonuçlanan sonuçlar ortaya çıkabilir.

Son zamanlarda yapılan bir takım araştırmalarda en ideal kilo olarak bundan sonra balıketlilik favori. Şişman yada zayıf olduğunuzu sınıflandıran vücut-kitle indeksi diye bir değer vardır. Bu değeri bulmak amacıyla kilonuz boyunuzun karesine bölünüyor ve vücut-kitle indeks değeri bulunuyor. Bulunan değer 18 ile 25 arasındaysa normal kilolu, 25 ile 30 arası fazla kilolu yani bizim istediğimiz balık etli olarak kabul görüyor. Eğer değer 30' un üstünde ise obez sınıfına yani şişman sınıfına giriyorsunuz. Uzmanların araştırmalarına göre balıketli kişiler diğer zayıf ve şişman kişilere nazaran kalp hastalığından ölüm riski daha az raslanmaktadır.

Bir önceki yazımız özenle derlenmiş olan Meyvelerin Kabukları Oldukça Faydalı adlı makalemizde "Meyvelerin kabuklarında bol miktarda selüloz ve organik asit bol miktarda bulunmaktadır. Bu sebeple insanların sağlığı bakımından oldukça faydalıdır." hakkında geniş bilgiler içermektedir.


Yorumlar

  1. Yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yazın...

Yorum Yaz

Sağlık Son Eklenenler

Sağlık En İyiler