03/08/2020
Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Anne ve Çocuk » Bebeklerde Kabızlığın Nedenleri

Bebeklerde Kabızlığın Nedenleri

Bebeklerde Kabızlığın Nedenleri
02 Şubat 2014 Pazar 23:16 tarihinde "Anne ve Çocuk" kategorisine eklenen "Bebeklerde Kabızlığın Nedenleri" yazısı 1670 defa okunmuştur.

Bebeklerin neden kabızlık problemi çektiklerini merak eden annelerimiz için bilgilendirici makalemiz.

Bebeklerin önemli sorunlarından birisi de kabızlık problemidir. Bebeklerde meydana gelen kabızlığın tedavisinde ve kabızlığın ortadan kaldırılmasında bir takım farklı yollara başvurmak veya hekim hekim gezinmek yerine kabızlığın nedenlerinin farkına varılması ve kabızlığa neden olan sorunların yok edilmesine karşı çözümlerin analiz edilip bulunması son derece doğru bir yaklaşım olacaktır.

Kabızlığa neden olan beslenme hataları ve çözümleri

Ek gıdaya geçişin ardından yapılmış olan beslenme yanlışları bebekte kabızlık sebebi olabilir. Kabızlığa sebep olan hataların başlıcaları gün içerisinde 2 bardaktan daha fazla inek sütü kullanımı, lifli gıdaların bebeğe az miktarda verilmesi, meyve ve sebzenin olması gerektiği kadar verilmemesi, sıvı gıdaların az miktarda verilmesidir.

Yukarıdaki hatalara çözüm olarak, inek sütü kullanılmasının yerine keçi sütünü kullanmalı, şayet bu durum pek olası değil ise inek sütü direk olarak değil mutlaka sulandırılarak verilmelisi gerekir. Meyve tüketimini arttırmak için meyve püreleri yapılarak gün içinde bebeğe yedirilmelidir. Sıvı tüketimini unutmamak ve aksatmamak bebeğin kabızlığını azaltacaktır.

Psikolojik sebepler

Bebeklerde genellikle tuvalet eğitiminin başladığı zamanlarda tuvalete gitmemeye benzer davranışlar meydana gelebilir. Bu durumda olan bebeğin bağırsaklarında bulunan kaka sıvı emilimi yüzünden iyice kurur ve dışkılama zorlaşır. Dışkılama esnasında ağrı hisseden bebek kaka yapma sırasında duyduğu ağrı yüzünden korkacak ve tuvalete gitmek istemeyecektir. Tüm bu durumlar birbirini tetikleyecek ve bebek bir çok kez kabızlık problemi çekecektir.

Sağlık problemleri

Bebeklerde meydana gelen kaka yapamama problemi, bağırsak tembelliği sebebiyle gerçekleşebilir. Kimi zaman kabızlık nadirde olsa tiroid hormonu yetersizliğinden kaynaklanabilmektedir. Bu gibi sağlık problemlerinde bir doktor muayenesi yararlı olacaktır.

Bir önceki yazımız özenle derlenmiş olan Hamilelik Döneminde Giysi Seçimi adlı makalemizde "Hamilelik döneminde kilo artışınız ile orantılı olarak bol kıyafetler seçmeniz gerekir." hakkında geniş bilgiler içermektedir.


Yorumlar

  1. Yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yazın...

Yorum Yaz

Anne ve Çocuk Son Eklenenler

Anne ve Çocuk En İyiler