05/12/2020
Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Sağlık » Guatr Hastalığı ve Tedavisi

Guatr Hastalığı ve Tedavisi

Guatr Hastalığı ve Tedavisi
14 Kasım 2013 Perşembe 14:46 tarihinde "Sağlık" kategorisine eklenen "Guatr Hastalığı ve Tedavisi" yazısı 2815 defa okunmuştur.

Guatr hastalığı hakkında merak edilenler, belirtileri, tedavi yöntemleri ve daha fazlası

Tiroid bezinde meydana gelen büyümeye Guatr adı verilir. Tiroid bezinde oluşan bu büyüme çalışmasını olumsuz etkilemektedir. Normal bir insanda bulunan tiroid bezi 15 ile 20 gr ağırlığında ve nefes borusunun iki tarafında yer alan çok damarlı bir iç salgı bezidir. Kanlanma miktarı oldukça fazla olan tiroid bezi tiroid adı verilen hormonu salgılar. Bu hormonun az ya da çok salgılanması vücudu olumsuz etkiler. Tıp dilinde tiroid bezinin salgıladığı hormon miktarı normalse buna ötiroidi adı verilir. Normal miktarından daha fazla hormon salgılaması durumunaysa hipertiroidi adı verilir.

Guatr Hastalığının Belirtileri

Guatr hastalığının en büyük belirtisi boynun ön bölümünde gözle görülür bir şişliğin meydana gelmesidir.

Tiroid hormonlarının fazla üretildiği guatr hastalığında belirtiler;
- Sinirli olma durumu
- Kalp çarpıntısı
- İştahlı beslenme fakat sonucunda kilo alamama
- İshal
- Kadınlarda adet düzensizlikleri
- Aşırı Terleme

Tiroid hormonlarının az üretildiği guatr hastalığında belirtiler;

- Saçlarda kuruma ve dökülmeler
- Hareket etmede zorluk ve yavaşlama
- Adetlerde düzensizlik

Guatr Hastalığının Tedavisi

Guatr hastalığında erken teşhis oldukça önemlidir. Uzman hekimlerin kontrolünden sonra hasta duruma göre basit guatr hastalığına sahipse ilaç tedavisi ve iyot tedavisine başlar. Kullanılan bu ilaçların dozunu doktorlar hastanın yaşına ve diğer hastalıklarına göre ayarlar. Dozun eksik veya fazla olması hastalığın iyileşmesi sürecinde oldukça önemlidir. Guatr hastalığı göğüs kafesine kadar ilerlemiş hastalarda ameliyat yapılır.

Guatr hastalıklarında vitamin ve iyot eksikliğini ortadan kaldıracak doğal bitkiler kullanılarak da tedavi uygulanabilir. Örneğin yoğurtotu ile hazırlanan çay günde 1 defa boğazı gargara yapmak suretiyle kullanılırsa 1 ay içinde guatr hastalığına iyi gelebilir. Bunun yanında tere tohumu aktarlardan temin edilerek doğal bal ile karıştırılıp yenilirse guatr hastalığına fayda sağlayabilir.

Bir önceki yazımız özenle derlenmiş olan Vejetaryenliğin Faydaları Nelerdir ? adlı makalemizde "Vejetaryen beslenmenin vücudumuz için yararları nelerdir ? Vejetaryen diyetinin faydaları ?" hakkında geniş bilgiler içermektedir.


Guatr Hastalığı ve Tedavisi Resim ve Fotoğrafları

  • Guatr-Hastaligi-ve-Tedavisi-51_961ec.jpg
    Guatr Hastalığı ve Tedavisi-51
  • Guatr-Hastaligi-ve-Tedavisi-88_0e763.jpg
    Guatr Hastalığı ve Tedavisi-88

Yorumlar

  1. Yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yazın...

Yorum Yaz

Sağlık Son Eklenenler

Sağlık En İyiler