01/12/2020
Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Diyet » Kilo Almak İçin Sağlıklı Öneriler

Kilo Almak İçin Sağlıklı Öneriler

Kilo Almak İçin Sağlıklı Öneriler
29 Ekim 2013 Salı 23:05 tarihinde "Diyet" kategorisine eklenen "Kilo Almak İçin Sağlıklı Öneriler" yazısı 1681 defa okunmuştur.

Günümüzde kilo vermek isteyen kadar kilo almak isteyen kişiler vardır.

Kilo almak aslında kilo vermekten daha zordur. Kilo alma süreci ilk olarak sabır isteyen bir süreçtir. Kilo almayı kafasına koyan kişilerin sadece kilo almayı istemeleri yetmez bunun yanında kilo alacaklarına inanmaları gereklidir.

Eğer günlük aldığınız enerji miktarı gün içinde harcadığınız enerji miktarından azsa ya da vücudunuza aldığınız besinlerin yeteri kadar kullanılmaması durumunda kişi zayıf olur. Bu durumların haricinde zayıf olma sebepleri olarak sindirim sisteminin bozuk olması, metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlayan hipertiroid gibi hormonal problemlerin bulunması, bağırsaklarda yer alan parazitler ve bağırsakların emilim sorunları, şişmanlama korkusu, ruhsal problemler sonucunda iştahın kesilmesi, yeme vakitlerinin düzensiz olması, kullanılan ilaçların yan etkisi, aşırı hareketlilik ve uzun süre aç kalmak gibi nedenler gösterilebilir.

Gerekli olan tahliller yaptırılarak zayıflığın altında yer alan geçerli bir sağlık sorunu yoksa diyetisyenden yardım alarak ayda ortalama olarak 2 kilo almayı hedef koyabilirsiniz. Zayıflar için yapılması gereken vücutta ihtiyacı olan dokuları oluşturmaktır. Zayıf kişilerde kilo yağlı ve yağsız dokunun arttırılması şeklinde alınmalıdır. Ancak amaç daha çok kas dokusunu arttırma yönünde olmalıdır.

İşte Sağlıklı Kilo Almak İçin Öneriler

- Gün içinde alınması gereken en önemli öğün olan kahvaltının erken saatlerde yapılması sağlıklı kilo alımında oldukça önemlidir. Kilo almak isteyen kişilerin öğün atlamaması gerekir. Düzensiz ve kalitesiz yapılan beslenme kilo alımında en büyük engeldir.

- Yemek yerken içtiğiniz içecekler erken doymanıza sebep olacaktır. Bu nedenle suyu dahi yemek bittikten 30 dk sonra tüketmelisiniz. Bazı baharatlar veya salçalı soslar iştahınızı açar. Eğer hipertansiyonunuz yoksa bu baharatları gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Yemeklerin yanında bazı vakitler salata yerine taneli meyvelerin kompostolarını tüketin.

- Öğün olarak seçeceğiniz yemeklerin besin değerleriniz arttırmalısınız. Misal makarna tüketecekseniz kıymalı ya da peynirli olabilir. Tatlılarınızda bol miktarda fındık ve ceviz kullanın. Çorba seçimlerinizde kıymalı, patatesli ve şehriyeli çorbalar tüketin.

Bir önceki yazımız özenle derlenmiş olan Hangi Aktivite Kaç Kalori Yaktırıyor Öğrenin adlı makalemizde "Diyet yapmaya niyetlenenlerin hangi sporu veya egzersizi yaparak kaç kalori kaybettiklerini bilmesi gerekir." hakkında geniş bilgiler içermektedir.


Yorumlar

  1. Yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yazın...

Yorum Yaz

Diyet Son Eklenenler

Diyet En İyiler