05/12/2020
Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Sağlık » Parmak Çıtlatmak Zararlı mıdır ?

Parmak Çıtlatmak Zararlı mıdır ?

Parmak Çıtlatmak Zararlı mıdır ?
29 Ekim 2013 Salı 18:52 tarihinde "Sağlık" kategorisine eklenen "Parmak Çıtlatmak Zararlı mıdır ?" yazısı 2915 defa okunmuştur.

İşte parmak çıtlatmak hakkında bildiğiniz veya bilmediğiniz tüm gerçekler!

Parmak çıtlatma hareketi günümüzde oldukça yaygındır. Bu sesin neden çıktığını merak edenlerimiz vardır. Parmaklarımızı gerdiğimiz zaman eklemlerimiz arasında bulunan gazlar açığa çıkar ve çıkan gaz efekt olarak çıt sesini çıkarır. Yıllardır hepimizin tartıştığı ve merak ettiği bir konuda parmak çıtlatmanın zararlı olup olmadığıdır. Büyüklerimize sorduğumuz zaman büyük ihtimalle parmak çıtlatmanın zararlı olduğunu söylerler. Ancak günümüzde yapılan araştırmalar parmak çıtlatma ile ilgili tüm gerçekleri ortaya çıkardı.

Parmak Çıtlatmak Zararlı mıdır ?

- Yaygın inanışın aksine parmak çıtlatmanın zararı yoktur. Ancak sürekli ve alışkanlık haline gelmiş parmak çıtlatma hareketi kişide %25 kavrama gücünde azalmaya yol açmaktadır.

- Dikkat ettiyseniz parmaklarınızı üst üste çıtlatmanız mümkün değildir. Bunun nedeni eklemleriniz arasında meydana gelen gazların tekrar yerine gelmesi için 20 dakika kadar bir zaman geçmesi gerekir. Bu sırada parmaklarınızı çıtlatmak imkansızdır.

- Parmakları çıtlatmanın yapılan araştırmalar sonucunda kireçlenmeye yol açmadığı kanıtlanmıştır.

- Parmaklarını çıtlatan insanların ellerinin titrediği doğru değildir. Parmak çıtlatmanın ellerin titremesi ile herhangi bir alakası yoktur.

- Sürekli ve alışkanlık haline gelmedikten sonra parmakları arasıra çıtlatmanın herhangi bir zararı yoktur.

- Parmakları sürekli çıtlatmak ilerde eklemlerde şişliğe yol açabilir.

Bir önceki yazımız özenle derlenmiş olan Bu Formül Tırnak Batıklarını Yumuşatıyor adlı makalemizde "Suna Dumankaya tarafından tavsiye edilen tırnak batıkları için özel bir tarif." hakkında geniş bilgiler içermektedir.


Yorumlar

  1. Yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yazın...

Yorum Yaz

Sağlık Son Eklenenler

Sağlık En İyiler