04/08/2021
Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Sağlık » Aftlar Neden Çıkar ve Nasıl Önlenir

Aftlar Neden Çıkar ve Nasıl Önlenir

Aftlar Neden Çıkar ve Nasıl Önlenir
28 Ekim 2013 Pazartesi 22:38 tarihinde "Sağlık" kategorisine eklenen "Aftlar Neden Çıkar ve Nasıl Önlenir" yazısı 3783 defa okunmuştur.

Ağız içinde çıkan aftlar, kırmızı renkli ve acı veren yaralardır.

Aftlar çoğunlukla kırmızı renkte olurlar, arasıra da üzerlerinde beyaz bir kabuk bulunur. Dudakların iç bölgelerinde, yanakların iç kısmında, diş etlerin kenarlarında ya da dilinizin üzerinde oluşabilirler. Aftlar uçuklara benzemezler, uçuklar çoğunlukla dudaklarınızın dışarısında ya da ağzınızın kenarlarında yer alır.

Aftlara, aftöz ülser adıda verilir. Aftlar bayanlarda genelikle ergenlik çağında ve 20'li yaş grubundaki kişilerde daha sık görülmekle birlikte herkeste oluşabilecek bir durumdur. Bulaşıcı olmayan Aftlar genetik olabilir. Hekimler aftlara tam anlamıyla neyin sebep olduğunu bilmiyorlar. Aft oluşumunu arttıran olasılıklar, dengesiz ve düzensiz beslenme, ağız içinde oluşan zedelenmeler, çeşitli besinlere karşı alerjiler ve adet dönemi olabilir.

Aftlar hangi durumda doktora gösterilmelidir ?

Ağız içinde çıkan aftlarınız geniş ise, yaralar 2 haftada iyileşmiyorsa veya beslenmenizi engelleyecek kadar acı hissediyorsanız bir hekime görünmeniz gerekir. Size (doğrudan yaraya sürülen) bölgesel bir ilaç ya da özel bir ağız suyu verebilir. Hekimler aftlar için çıktığı bölgeye tatbik edilen merhemler veya ağız suyu adı verilen ilaçlar tavsiye edebilir. Aftlarınız ile birlikte yüksek ateş ve halsizlik duyuyorsanız durum ciddi olabilir. Bir hekime danışarak bilgi alınız. 1 yılda 3 defadan fazla çıkan aftlar anormal olarak adlandırılır. Bu durumda hekim kontrolü gerekir.

Aftlar için verilen ilaçları nasıl kullanmalıyım ?

Aldığınız ilacın talimatları arasında çalkala ve tükür gibi yönergeler oldukça boldur. Bu şu demek oluyor ilacı ölçeği kadar ağzınıza alıp aftın olduğu yerde çalkalayarak tükürüyorsunuz. Direk olarak aftın üzerine tatbik edilen bir merhem kullanıyor iseniz yarayı bir kulak çubuğu yardımıyla güzelce kurulayın. Ardından farklı bir kulak çubuğuyla üstüne biraz ilaç koyarak aftın üzerine tatbik edin.  Yarım saat süresince bir şey yememeye gayret edin ki ilaç silinip etkisini kaybetmesin.

Aftlar önlenebilir mi ?

Hekimler aftların çıkmamasını ne yazık ki önleyemiyorlar. Aftları azaltmak için baharatı bol ve sert besinlerden kaçınmanız gerekir. Kullandığınız diş fırçalarının yumuşak olması ve düzenli fırçalama aftları bir nebzede olsa engelleyebilir.

Bir önceki yazımız özenle derlenmiş olan Kahve Karaciğeri Koruyor adlı makalemizde "Kahve tüketmek aslında çok faydalı ve karaciğer kanseri riskini azaltmaktadır." hakkında geniş bilgiler içermektedir.


Aftlar Neden Çıkar ve Nasıl Önlenir Resim ve Fotoğrafları

  • Buyuk-Agiz-ici-Aftlar_2e259.jpg
    Büyük Ağız İçi Aftlar
  • Agiz-icinde-Cikan-Aftlar_33e63.jpg
    Ağız İçinde Çıkan Aftlar

Yorumlar

  1. Yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yazın...

Yorum Yaz

Sağlık Son Eklenenler

Sağlık En İyiler