03/08/2020
Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Anne ve Çocuk » Sütün Zeka Gelişimi Üzerindeki Etkisi

Sütün Zeka Gelişimi Üzerindeki Etkisi

Sütün Zeka Gelişimi Üzerindeki Etkisi
23 Ekim 2013 Çarsamba 09:45 tarihinde "Anne ve Çocuk" kategorisine eklenen "Sütün Zeka Gelişimi Üzerindeki Etkisi" yazısı 1946 defa okunmuştur.

Süt ile beslenmek bebeklerin ilk 2 yıl içinde zeka gelişimlerini büyük oranda etkilemektedir.

Yanlış ve yetersiz beslenme, bebeğin beyin yapısını etkileyerek öğrenme ve zeka gelişimini olumsuz etkilediğini vurgulayan yetkililer, beyin gelişimi üzerinde doğrudan etkisi olan vitaminlerin vücuda alınması için bebeklerin 2 yaşına kadar anne sütü ile beslenmesi gerektiğini vurguluyor. Ayrıca uzmanlar 2 yıl sonrada çocukların düzenli olarak süt içmeye devam etmeleri gerektiğini belirtiyor.

Özellikle 2 yaşına kadar bebeklerde beyin gelişimi oldukça hızlıdır. Uzmanlar bu dönemde yetersiz ve düzensiz beslenmeden kaynaklanan beyin hasarlarının ilerde çok büyük sorunlar açacağına vurgu yapıyorlar. Anne ve babaların 2 yaşına kadar bebeklerini anne sütü ile beslemeli, sonrasında da günlük 2 bardak süt ile beyin gelişimlerine destek olmalıdır.

Profesör Doktor Neriman İnanç bebeklerin beyin gelişiminin büyük kısmının ilk yıllarda tamamlandığı ve bu gelişimi etkileyen en önemli faktörün anne sütü olduğunu belirtti. Dr. Neriman İnanç, anne sütünden sonraki yıllarda tüketilen inek sütünün de bebeğin beyin gelişimine oldukça katkı sağladığının altını çizdi.

İnanç, "İskelet yapımızın ihtiyacı olan çinko, magnezyum ve kalsiyum gibi birçok besin öğesi süt tarafından karşılanmaktadır. Özellikle bebekler için anne sütü hayati bir sıvıdır, çocuğun beyin gelişiminde gerekli olan tüm tüm vitamin ve mineraller sütte bol miktarda vardır." diye konuştu.

Düzenli tüketilen 2 bardak sütün, bebeğin ihtiyacı olan tüm mineralleri karşıladığını vurgulayan İnanç, "Yağ vücudumuz için gerekli olan enerji kaynağıdır ve sütün içinde bol miktarda bulunur. Bunun yanında A - D - E - K vitaminlerini de barındırması açısından süt oldukça önemlidir. Tüm bunların yanında açık alınıp kaynatılan sütlerde bu vitamin ve yağlar kaybolmaktadır. Bunun yerine hazır paketlenmiş ürünler tercih edin." şeklinde konuştu.

Neriman İnanç, çocukların beyin ve vücut gelişimi için günde 2 bardak süt tüketmeleri gerektiği, bunun yanında ambalajlı ürünleri tercih etmemiz konusunda bizi uyardı.

Bir önceki yazımız özenle derlenmiş olan Baby Shower Partisi Nedir adlı makalemizde "Baby shower hamile bir bayana, kadınların kendi aralarında verdiği parti manasına gelir." hakkında geniş bilgiler içermektedir.


Yorumlar

  1. yorum icon yeşil z (06 Ağustos 2014 Çarsamba 01:04)

    Paketli sütlerden uzak duralım açık sütleride iyi araştıralım

Yorum Yaz

Anne ve Çocuk Son Eklenenler

Anne ve Çocuk En İyiler